Superlux HD681 EVO és HD661 fejhallgató teszt

2015. december 2., szerda, 17:50

Superlux audio hifi fejhallgató hangszóró olcsó fejhallgató Superlux fejhallgató fejhallgató teszt olcsó fejhallgató teszt Superlux fejhallgató teszt

A többek közt megfizethető fejhallgatókra és mikrofonokra specializálódott Superlux a széles átlaghoz képest lényegesen kedvezőbb áron nyújtja megoldásait. Kíváncsiak voltunk, hogy mit kapunk ma egy "belépő kategóriásnak" titulált fülestől, így kiválasztottunk két típust a cég kínálatából. Mint kiderült, a HD681 EVO és HD661 gyökeresen eltért egymástól. De mégis, milyen kompromisszum rejlik a más márkákat imitáló dizájn alatt? Válaszunk a mai, tanulságos cikkben keresendő.

Superlux HD681 EVO és HD661 fejhallgatókSuperlux HD681 EVO és HD661 fejhallgatókSuperlux HD681 EVO fejhallgatóSuperlux HD681 EVO fejhallgatóSuperlux HD661 fejhallgatóSuperlux HD661 fejhallgató

Szemügyre vétel, első benyomások

A félig nyitott rendszerű HD681 EVO első nekifutásra vegyes érzelmeket keltett bennünk. Először is, az olcsó műanyag borítás kellemetlen mértékben dominált. A külső ismertetőjegyeket nagyjából a Pioneer és az AKG stilisztikai szertárából válogatták össze, több-kevesebb sikerrel. A HD 681 EVO fő fizikai hátránya, hogy nagyobb fejjel rendelkező felhasználóknak kifejezetten kényelmetlen, mivel lengőszíjas fejpántja bizonyos szinten túl egész egyszerűen nem tud kijjebb mozdulni. Ha a fejformánk nem felel meg a HD681 EVO igényeinek, akkor máris érezni fogjuk, hogy a fülpárnák valahogy nem hajlandóak a fülünkhöz idomulni. Tehát a nagy méret senkit ne tévesszen meg: ez a fejhallgató kifejezetten kényelmes tud lenni, de csak ha kisebb fejjel rendelkezünk.

A HD681 EVO mellé egy műbőr és egy plüss kárpittal bevont fülpárna garnitúrát is mellékeltek. Előbbit érdemes azonnal eltávolítani és tartalékként elhelyezni a fiókunk mélyén, mert egyszerűen elviselhetetlen. A puha szövettel ellátott "fánk" viszont meglepően jó komfortot nyújtott, vele már, kisebb pihenőkkel akár egy-másfél órát is tudtuk viselni a fejhallgatót.

Superlux HD681 EVO fejhallgató

271 grammos tömegével a HD681 EVO nem furakodott be a pehelykönnyű fejhallgatók világába, de 1-2 nap után megszoktuk sajátos, kissé pöffeszkedő komfortérzetét. Hatalmas hangszórókamrája viszonylag nagy, 50 mm átmérőjű membránoknak ad otthont. Utóbbiak, papírforma szerint, 10 Hz-től 30 kHz-ig tudják megszólaltatni a hangokat, 32 Ohm névleges impedanciával és legfeljebb 300 mW terhelhetőséggel.

Most pedig lássuk a másik fejhallgatót!

A Superlux HD661 külsejének a japán Audio Technica termékei szolgáltak vizuális ihletforrásként. Ez a füles ergonómiailag szinte minden tekintetben kedvezőbb paraméterekkel rendelkezett, mint az előbb taglalt HD681 EVO. Ugyanúgy fül köré fekvő kialakítású, viszont hangszórókamrája és komplett szerkezete lényegesen kompaktabb. Ami azt illeti, anyagminőség és dizájn tekintetében kimondottan jól sikerült a HD661, csúnyának semmiképp sem neveznénk, és a nálunk vendégeskedő fényes fehér verzió, határozottan szimpatikus benyomást keltett.

A fejpánt különc módon nem egyetlen idomból áll: egy jobbról és balról kiálló, gumi "csáp" támaszkodott meg a fejünkön. Így gyakorlatilag középen nem fejt ki nyomóerőt koponyákra a fejhallgató, szinte csak csüng a gyengéd, meglehetősen laza gumi szárakon. Ez a megoldás (ellentétben a HD681 EVO-val) kifejezetten a nagyobb fejformával rendelkező felhasználóknak kedvező. A műbőr fülpárnák ideális szögben simultak a fülünk köré és nem tapasztaltuk azt a frusztráló érzést, mint a nagytesó esetében. Tulajdonképpen a HD 661 az árát meghazudtoló kényelemben részesített minket. Kijelenthetjük, hogy 10000 Ft körüli árkategóriában ilyen komfortos füleshez még nem volt szerencsénk.

Superlux HD661 fejhallgató

Passzív zajszűrés tekintetében ugyancsak jó munkát végez a HD 661, ugyanakkor a fül köré fekvő kategóriához mérten kecses formákkal rendelkezik, ennél fogva az utcán is lámpaláz-mentesen tudtuk viselni. Puha párnáinak és a laza "csápoknak" köszönhetően, egy vékony sapkával kiegészítve akár hideg napokon is magunkkal vihetjük, azonban legyünk óvatosak: a gyakori feszegetéstől meglazulhatnak a gumi szárak, aminek következtében az egész fejhallgató 1-2 millimétert lesüllyed. Ettől még nem válik használhatatlanná, viszont párnáinak felső része ezután maradandóan hozzáér a fülünk tetejéhez.

Egyébiránt a HD661-hez 3 és 1 méter hosszúságú vezetékeket, valamint 3,5/6,3 mm-es Jack adaptert is mellékelnek (és a HD 681 EVO-hoz is), valamint egy műszálas, selymes tapintású szütyőt. Fizikailag pozitív tulajdonságokat mutatott fel ez a füles, igazság szerint egy valami jelentett igazi kompromisszumot; az impedancia. A papíron közölt 68 Ohm reálisnak bizonyult (a teszteléshez használt iPhone 5S hangerejét maximumra állítva is sokszor kevésnek bizonyult a jelszint, főleg utazás közben), tehát ehhez a típushoz elkél egy alapszintű USB DAC és/vagy fejhallgató erősítő különben sok esetben csak moderáltan fog muzsikálni.

Hangminőség

Mikor a HD 681 EVO-t először hallgattuk meg, őszintén meglepődtünk. Be kell látnunk, hogy a tengernyi kipróbált fejhallgató után, az évek múlásával mi is egyre válogatósabbak lettünk. Ma már pillanatok alatt, könnyen felfedezzük a buktató hibákat (épp úgy, mint vájtfülű olvasóink zöme). Volt már rá példa, hogy az aktuálisan tesztelendő termékről inkább nem is írtunk cikket, mert az első pillanatban kapott, kiábrándítóan rossz teljesítmény minden kedvünket elvette a további hallgatózástól.

Akik szimpatizálnak a HD 681 EVO-val, fellélegezhetnek, mert ez a fejhallgató átment az "első benyomás" vizsgán. Pedig először nem is holmi tingli-tangli popfelvételt, hanem egy kiváló minőségben rögzített Antoine Dufour gitárdarabot (Reality) tálaltunk neki. Az első pendítéstől kezdve egyre komolyabban vettük, amit ez a viszonylag csúnya, ám kényelmes füles produkált. Meghallottuk a zenét... valami "ott" volt a hangjában, egy összefüggő, stabil kép, amit napjaink divatfülesei sajnos a tömény basszusok érdekében figyelmen kívül hagynak.

Hozzátartozik az igazsághoz, hogy némileg a HD 681 EVO is gazdagított a zenék basszusain. Mindig, amikor basszusgitár, lábdob, vagy bármilyen döngő, dobbanó, mormogó effektus szólalt meg, az alsó frekvenciák a vártnál picit súlyosabb, dominánsabb jelleggel törtek elő. A nagy hangszóró-átmérő segített, hogy az aránylag visszahúzódó középhangok ne vesszenek el a ködben, hanem igenis árnyaltan és tagoltan kiengedjék a háttérben megbúvó hangszerek hangját is. A lényeg, hogy a HD 681 EVO karaktere picit mélybe hajló, szerénykedő, de meglepően árnyaltan ad vissza pont olyan hangszereket és részleteket, amiket egy ilyen olcsó fülestől nem várnánk el. Hangját tetőtől talpig átjárja a melegség, amitől összességében jó érzés hallgatni, és magas frekvenciái sem bántóak, inkább selymesek. Ecsetelhetnénk még hosszasan, hogy adott zenei stílusokból milyen "audio-koktélokat" kevert össze nekünk a Superlux fejhallgatója, de karakteréről többet elárulunk, ha azt írjuk: sokszor eleve a zenére, és nem a hangok milyenségére terelődött a figyelmünk. Persze, érezhető volt az enyhe töménység, a sztereó hangszínpad zártsága, de a rendszer mindezzel együtt nem a saját stílusával akart kérkedni, inkább készséggel tálalta nekünk a felvételt. Ez egy ilyen olcsó fejhallgatónál nagyon ritka adottság.

Superlux HD681 EVO és HD661 fejhallgatók

A HD 681 EVO félig-meddig kompromisszumot igénylő tulajdonsága, hogy csak egy bizonyos szintig nyújtja a fentebb leírt, egységes és finom hangot. Nagy(obb) hangerőn kedvtelenné, szárazzá válhat, tehát inkább azoknak javasoljuk, akik halláskárosodás nélküli, kellemesen "közepes" hangerőn, vagy az alatt hallgatnak zenét/filmet, és persze bármi mást.

És mi a helyzet a HD 661 fejhallgatóval? Nos, ugyanazon (Antoine Dufour - Reality) zeneszám lejátszásakor ő egyértelműen alulmaradt a HD 681 EVO-val szemben, szinte minden tekintetben. Tény, hogy sokkal komfortosabb és csinosabb fejhallgató, viszont meglehetősen diétás módon kezelte a basszusokat. Közép frekvenciái kissé száraznak, sótlannak hatottak a másik füleshez képest, emellett magasait is inkább hidegség, nyersesség jellemezte. A két fejhallgató hangja annyira eltérő volt, mintha teljesen más gyártók termékeit teszteltük volna.

Mikor továbbtekertünk egy Marcus Miller (Hylife) darabra, a felvétel instant lendületessége, pumpáló funky-jellege lendületességre sarkallta a Superlux fülest. Nem lett melegebb a hangja, viszont szigorúbb, kíméletlenebb stílusban adta vissza felvételt. Az ütős hangszerek és a háttérben vidáman hullámzó trombita realisztikusabb, sterilebb ízben jelent meg így, a HD 681 EVO melegsége nélkül.

Mindettől függetlenül tény, hogy a HD 661 egy nagyon visszafogott dinamikával dolgozó, nyers és hideg karakterű füles. Nem olyan fülbemászó és populáris, mint testvére, viszont vannak, akik pont ezt a csontozott, szépítések nélküli hangzást keresik. Utóbbi hasznos lehet nem csak zenehallgatás, hanem hangrögzítési munkálatok esetén is. Akik például sokat foglalkoznak kültéri hangrögzítéssel (márpedig extrém körülményekhez nem sokan szeretnének drága fülest magukkal cipelni), azoknak költséghatékony eszköz lehet a HD 661.

Végszó

Mindent összevetve, a hobbiszintű felhasználók számára mindkét fejhallgató tud olyan értéket felmutatni, ami kincset ér a belépő kategóriában. Lássuk be, a HD 681 EVO nem a világ legszebb konzumer terméke, de ha passzol a fejünkhöz és kimondottan kellemes hallgatnivalót keresünk, akkor jó szolgálatot tesz (de csak a plüss párnákkal) - tényleg meglepő, akár akusztikus zenével is helytáll. Puritán külseje nem éppen strapabíró, ezért bánjunk vele óvatosan, és használaton kívül balesetmentes zónában tároljuk. A HD 661 valamilyen szinten kiforrottabb eszköz benyomását keltette, jóllehet, ő épphogy szűkmarkúan bánt a basszusokkal és bőkezűen a magas frekvenciákkal. Őt vegyes célokra tudjuk javasolni a kültéri amatőr monitorozástól kezdve az utazás közbeni, moderált zenehallgatásig. Egy olcsó mindenes, ami inkább csak nyersen tolja ki magából a hanginformációt ahelyett, hogy kényeztetni akarná a hallgatóját. Ilyen szempontból a HD 681 EVO kellemesebb, barátságosabb partner.

Ha mi "nem fertőztük" volna meg elménket korábban az 5-10-szer drágább vetélytársak világával, valószínűleg jóval döbbentebb és pozitívabb szóhasználattal értekeztünk volna a Superlux fejhallgatóiról. De az előző mondatban elhangzott egy kritikus pont: azok a megoldások, amelyeknél nem vagyunk hajlandóak megalkudni hang/megépítettség tekintetében, sajnos gyakran sokszor ennyibe kerülnek. A Superlux duója egy abszolút megfizethető belépő a fejhallgatózás világába. Aki vállalni tudja a fentebb leírt kompromisszumokat, annak verhetetlen opció lehet a két füles bármelyike, legyen szó akár esti filmnézésről, akár szolid, közepes hangerőn történő zenehallgatásról.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.