Sennheiser URBANITE XL és URBANITE XL WIRELESS fejhallgatók tesztje
2015. április 13., hétfő, 15:40
Sennheiser audio hifi fejhallgató URBANITE URBANITE XL Sennheiser URBANITE Sennheiser fejhallgató wireless fejhallgató fejhallgató teszt Sennheiser fejhallgató teszt
Nemrégiben került piacra a Sennheiser, fiataloknak szánt URBANITE sorozata, melynek most nagyobb verzióját, az URBANITE XL-t és annak vezeték nélküli testvérét, az URBANITE XL WIRELESS-t volt szerencsénk kipróbálni.
Az URBANITE XL modellek mögötti filozófia mit sem változott. Továbbra is azon trendi és fiatalos dizájnra törekvő felhasználóknak szánják őket, mint a korábbi cikkünkben bemutatott, normál URBANITE fejhallgatókat. A fotók alapján nem biztos, hogy érzékelhető a két típus közötti méretkülönbség, ezért megerősítjük: az eltérés drámai.
Az URBANITE XL egy hatalmas fejhallgató, amely összecsukható kialakításától eltekintve leginkább az otthoni zenehallgatásra szánt termékek méreteivel rendelkezik, ennél fogva számolnunk kell a még feltűnőbb és kevésbé kompakt küllem velejárójával. A normál URBANITE is meglehetősen mély hangszórókamrákkal rendelkezett, az XL esetében ?csupán? a kamrák átmérője nőtt meg, ami leginkább nagy fülű felhasználóknak jó hír.
Amibe nem köthetünk bele?
Vitathatatlan, hogy a Sennheiser szakmai tapasztalatai és divatszerűségre való törekvése az URBANITE XL fülesek minden porcikáján érzékelhető. Ugyanazt a profi, átgondolt és figyelmesen megtervezett készülékházat kapjuk, mint a kisebb testvérnél, az alkatrészek nem recsegnek, nem zörögnek, és nem kotyognak sem a fejünkön, sem kézben tartva. Továbbra is meglévő motívum az öltözék jelleget kölcsönző, szőtt kárpit a fejpánton, valamint a pánt alsó, fejünkkel érintkező része az utcai körökben közkedvelt, légpárnás gumi bevonatot kapta.
Talán nem is az URBANITE XL a figyelemreméltó szereplő, hanem annak vezeték nélküli változata, az URBANITE XL WIRELESS, mely beépített lítium-ion akkumulátorával, akár 25 órányi folyamatos üzemidőt garantál. Emellett a zsinórmentes verzió, 10 méteres távolságból is képes kommunikálni a küldő féllel (ami lehet okostelefon, tablet vagy számítógép), mi több, a Bluetooth-audio kodekek jelenlegi legjobbjának számító aptX-et is tartalmazza. További különlegesség az oldalsó, érintésre érzékeny idom, mellyel a hangerőt és a bejövő hívásokat is remekül kezelhetjük, még egészen finom ujjmozdulatokkal is. Az URBANITE XL WIRELESS sajnos egyelőre csak fekete színben készül, ami számunkra különösnek tűnt, figyelembe véve a kábeles verzió gazdag (ötféle) színválasztékát.
Éles bevetésen
Nevükből adódóan az URBANITE fejhallgatók a sokat utazó felhasználók igényeire készültek, éppen ezért nem otthoni környezetben, hanem munkahelyre járva, tömegközlekedésben használtuk őket. Szerkesztőségünkben megosztó vélemények alakultak ki a robusztus méretek kapcsán, mivel a testes megjelenéshez tekintélyes tömeg is társul. Ezért egy hirtelen fejrázás vagy bólintás hatására könnyen elmozdult a fejpánt, és ez a vezeték nélküli verzió esetében eléggé a stabilitás rovására ment. Másik fontos tényező, hogy az URBANITE XL fejhallgatók zajszűrő képessége nem kiemelkedőbb az átlagnál. Ez persze nem feltétlenül baj azoknak, akik zenehallgatás közben is szeretnének tudomást venni a külvilágról. A gyártó a fejhallgató méreteivel harmonizáló, tekintélyes vastagságú moduláris vezetéket mellékelt az URBANITE XL-hez (természetesen, ha úgy adódik, az XL WIRELESS-t is használhatjuk kábellel), a mikrofonos hangerőszabályzó modul mérete a termékhez hasonlóan ugyancsak látványosan nagy ? előnye, hogy nagy kezű felhasználók számára is kényelmesen elérhetőek a rajta lévő gombok, hátránya, hogy egy közel 10 cm-es, merev szakaszt jelent a kábelen.
Hangminőség
A tesztelés iPhone 4S telefonnal, valamint a referencia ADL GT40 DA konverterrel történt. Tesztalanyaink impedanciája nagyon alacsony, mindössze 18 Ohm, így aztán nagyon könnyű volt hajtani őket. Mivel már volt szerencsénk az URBANITE fülesekhez, viszonyítási alappal rendelkeztüni az URBANITE XL típusok tesztelésekor, és bizony nagyon hasonló karaktert kaptunk. Azonban míg a kisebb URBANITE fejhallgatók egész karakterét jellemezte egy ?édes dögösség?, addig az URBANITE XL-ek lényegesen szerényebb és levegősebb előadást nyújtottak. A korábbról ismert, finomított és könnyűzenével módfelett kellemes magashangok lelkes, de meglepő módon természetesen száraz, hifis közepekkel egészültek ki, és mindezt a korábbival ellentétben karcsú mennyiségű, szolid basszus támogatta meg. A nagy méret csalóka lehet az ütős mélyek megszállottjainak, az URBANITE XL bizony egy folyamatosan finomkodó és szerénykedő fejhallgató. A szűk sztereó hangszínpad azonnal feltűnt élőzenei vagy egyéb hangszeres jellegű felvételeknél, persze ezeket a típusokat más műfajra tervezték? ellenben Bob Marley, Deadmau5, Chance The Rapper vagy Trentemoller számai sem adták meg azt a lehengerlő élményt, amire szomjaztunk. Úgy éreztük, mintha az URBANITE XL-ből hiányozna valami a könnyűzenei műfajokhoz valahogy nem ez a távolságtartó és mértékletes stílus illik. Korábbi tesztjeink igazolják, hogy az elmúlt évek során a Sennheisertől szinte csak dicséretre méltó, karakteres tesztalanyok vendégeskedtek nálunk, de ez esetben egyértelmű, hogy hangzás szempontjából jobb választás az eggyel kisebb sorozat. Hozzáfűzzük, hogy az URBANITE WIRELESS XL vezeték nélküli képességei meglepően jónak bizonyultak, sőt, kábeles testvéréhez viszonyítva egy leheletnyit energikusabb és összefüggőbb előadást nyújtott.
Végszó
Az URBANITE XL és URBANITE XL WIRELESS fejhallgatóknak elméletileg a manapság elérhető, könnyűzenére optimalizált fejhallgatókkal kellene rivalizálnia. Ennek ellenére önálló kategóriát teremtenek, aminek alappillérei között említhető az attraktív megjelenésről és a speciálisan finomhangolt, minden zenéből egyazon sémát kiváltó, cserébe erősen megosztó hangkarakter. A gyártó leírása alapján, eredetileg az URBANITE sorozat egy fiatalos és megfizethető kategóriát képviselt, ami az XL modellek esetében nem teljesen helytálló, hiszen az XL WIRELESS árcédulája már a MOMENTUM családdal vetekszik. És bizony a MOMENTUM, szubjektív véleményünk szerint jobb választás, amennyiben a leendő tulajdonos egyszerre tart igényt utcai és otthoni használhatóságra, ugyanakkor szerethető és univerzális, mégis minőségi hangzást keres.