Monster Adidas In-Ear Blue sportfülhallgató teszt
Muzikális edzőpartner
2014. november 29., szombat, 16:20
Monster iSport immersion fülhallgató sportfülhallgató sport fülhallgató vízálló fülhallgató Monster fülhallgató Adidas fülhallgató Monster Adidas fülhallgató teszt sportfülhallgató teszt in-ear fülhallgató Monster fülhallgató teszt
A remek minőségű kábeleiről, majd később a Beats-hullámról világszinten ismertté vált, amerikai Monster kínálatában, rengeteg fej és fülhallgatóval találkozhatunk, melyek döntő része inkább az erősebb középkategóriába tartozik. Ilyesfajta szintet képvisel a mai cikkünkben bemutatott termék is, a kifejezetten sportolóknak szánt Adidas In-Ear Blue, melynek különösen azok örülhetnek, akik sokat mozognak, de közben szeretnének zenét hallgatni... amolyan Monster stílusban.
Biztató kezdés
Apró, de masszív, kemény falú dobozkába csomagolták. A cégtől megszokott, igényes módon, mágneszáras a fedél, mely alól mindenféle nylon és ragasztószalag vagdosás, vagy feszegetés nélkül kikaphatjuk az In Ear Blue-t. A dobozka aljában találunk öt darab, különböző méretű szilikongyűrűt és három fültámaszt, mindezt természetesen kék színben. Szintén alaptartozék egy rugósan záródó, puha anyagú, ámde vastag falú védőtok, melybe feltekert zsinórral még pont belefér a termék.
Monster-nyomok
Az In-Ear Blue tulajdonképpen a régebben futó, Immersion típus utódja, apró átalakításokkal. A változások egyike, hogy a fülkamrák oldalán nem a gyártó logóját, hanem a kooperációt jelző Adidas emblémát láthatjuk. A mikrofonos hangerőszabályzó is megváltozott, szögletesebb és szélesebb lett, aminek köszönhetően jobban kézre áll. A lapos kábelek a fülkamráktól kb. 40 centire egybeérnek, és onnan egy szögletes, nem túl széles, csinosan megmunkált Y torkolatból haladnak tovább, de már nem gumiköpeny, hanem műszálas fonat a burkolat. Utóbbi meglétét eleinte nem láttuk indokoltnak, azonban aki fut vagy testmozgást végez, annak zavaró lehet az átizzadt pólóhoz tapadó gumizsinór, ezzel szemben a textil bevonat lazább, nem súrlódik a ruházatunkhoz.
A vezetőszálakat gumírozott bevonat veszi körbe, mely téli mínuszokban is garantáltan rugalmas marad, ugyanakkor a klasszikus merev fülhallgató zsinórokkal szemben kevésbé gubancolódik.
Ergonómia
A kábel végén aranyozott, 3,5 mm-es Jack csatlakozó található, L alakban hajlított fejjel, mely (ha már az ergonómiát szemléljük) pár milliméterrel rövidebb is lehetett volna, így ha nem a lejátszó fölé kanyarítjuk, nyomhatja a zsebünket.
Ellenben a fültámasz kivitele abszolút leleményes. A kisméretű idom a szilikongyűrű felőli oldalról illeszthető fel, formára igazított illesztésre kell rácsúsztatni, amely által egyáltalán nem lötyög vagy csúszkál. Érdemes kísérletezni a megfelelő darab kiválasztásával. Ha megtaláltuk a mi fülünkre szabott támaszt, akkor valóban nagyon jó komfortérzetben lesz részünk. A hallójáratba illeszkedő ?bogyók? szinte teljesen kizárják a környezeti zajokat, ezért kerékpárosok, gördeszkások számára tömegközlekedésben nem, vagy csak fokozott odafigyeléssel javasolt az In-Ear használata. A hatékony zajszűrésnek, ami a hátránya, ugyanaz az előnye is: azáltal, hogy elzárjuk magunkat a külvilág hangjaitól, teljesítményünket nem zavarják meg interakciók, és jobban tudunk koncentrálni magunkra, illetve a zenére.
Használat
A fültámasz (SportClip) hatékonyságát főleg futásnál érzékeltük, ezért az Adidas In-Ear Blue-t azoknak javasoljuk, akik futásigényes sportot végeznek. Szerkesztőink az év végi, felgyülemlett tennivalókra és a hidegre való tekintettel inkább a beltéri edzést preferálják, így tesztalanyunkat hétköznapokon főleg munkába menve, utcai környezetben járattuk. Nem árt tudni, hogy a termék erre, vagyis átlagos felhasználásra is alkalmas. Ha épp nem sportolunk, levehetjük a támasztékot, de még azzal együtt sem feltűnő jelenség az In-Ear Blue, és a fejhallgatókkal ellentétben akár egy sapkát is ráhúzhatunk. Első alkalommal akkor tűnt fel a támasz hatékonysága, mikor futni kellett a buszmegállóig, az In-Ear Blue tényleg mintha beépült volna a fülkagylónkba. A termék komfortja nagyon hasonlít a formára öntött, úszók számára kifejlesztett füldugókéhoz, melyek anatómiailag teljesen belesimulnak az ember fülébe. Ideális esetben az egyetlen dolog, amit érzékelni fogunk, hogy a nyakunk két oldalán enyhén mocorog a két kábel. Egyébként a termék hivatalosan is ellenáll az izzadtságnak, a fülbe illeszkedő rész pedig taszítja a baktériumokat.
Hangminőség
A Monstert jellemzi egy karakter, mellyel félig a mai elvárásoknak felel meg, félig pedig a gyenge minőségű felvételek hiányosságait tünteti el. Hasonló stílusra épülnek az egykor még Monster által gyártott Beats fülhallgatók is, de mióta Dr. Dre átvette a stafétabotot, úgy tűnik, hogy a "Szörny Rt." jobban rátalált arra a bizonyos saját hangra. Tesztelésünk során iPhone 3GS és FiiO X1 mobileszközöket használtunk, meglehetősen vegyes zenei gyűjteménnyel. Az In-Ear Blue nem választott magának kedvencet zenéink közül, nem döntött úgy, hogy ő csak pop vagy csak jazz műfajjal akar szépen szólni, hanem saját jellegzetes ízlését húzta rá minden egyes felvételre.
A termék leírásában, de még a csomagoláson is több helyen találkoztunk "Pure Monster Sound" felirattal, ami találó, hiszen a gyártó legtöbb fülese valóban szinte ugyanarra a karakterre épül. Ráadásul ezúttal a kissé lágy, dinamikus, rendkívül simulékony hangot sportolóknak szánták, és a jellemzően bátor, feszes basszus többnyire felpörgeti az embert, hacsak nem válogatós audiofil az illető. Bármit is hallgatunk, legyen az Herbie Hancock, Sting, Chet Faker vagy Edi & Kolos, készüljünk fel rá, hogy az In-Ear Blue kényeztetni akar majd minket. A megszokottnál lágyabb, ugyanakkor erőteljesebb basszusokkal rendelkezett, amik egy akusztikus felvételt csodával határos módon mégsem tett tönkre. Tény, hogy a kissé vaskos alacsony frekvenciák alapozták meg az előadást, de sokszor nagyon mozgékony és dinamikus felsőbb régióval egészültek ki. Az In-Ear Blue előadását szinte "megmentik" az 500 Hz fölötti hangok. Igaz, hogy kicsit a gazdag basszusok fedésébe kerültek, de az elvárásunkhoz képest lényegesen tisztábban kerültek elő a száraz effektusok, énekhangok és hangszerek sávjai is. A magas frekvenciák jól kivehetően, de ártalmatlanul jelentek meg: egy bizonyos határon nem merészkedtek túl, de annyira kellemes volt őket hallgatni, hogy az élmény felülmúlta a hiányérzetet. Végső soron megjegyeznénk, hogy az In-Ear Blue hangja bármennyire is jellegzetes, ezt a karaktert változatlanul könnyűzenénél, tarka és dinamikus műfajoknál lehet kamatoztatni, ilyen esetekben a hallgató arcára biztosan mosoly kerül majd.
Tipp: Aki ugyanezt a sportos stílust keresi nagyobb méretben, annak irányadó lehet az ugyancsak Monster-Adidas kooperáció által futó, adidas® Originals by Monster® Over-Ear Headphones fejhallgató. Az említett termék fül köré fekvő kialakítású, tehát sportoláshoz nem a leg testhezállóbb, de kétségkívül képviseli az ?originals? sorozat stílusjegyeit.
Végszó
A fültámasz praktikussá tette az In-Ear Blue-t, főleg futni járóknak ajánlott fülhallgató. A hangja egyértelműen a Monster saját ízlése szerint lett kialakítva, de ez egy izgalmas, dinamikus és laza karakter, ami egyrészt csökkenti a gyenge minőségű MP3 fájlok bántó hatását, másrészt kihozza a basszust, amit sokan igenis szeretnek és igényelnek.