Klipsch T5 II True Wireless TWS Bluetooth fülhallgató teszt
Amikor a második rész jobb
2021. november 26., péntek, 21:15
Klipsch audio hifi fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató TWS fülhallgató Klipsch fülhallgató fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt Klipsch fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt vezeték nélküli fülhallgató
Vásárlóinak visszajelzéseiből sokat tanulva, a Klipsch megújult, immár második generációs T5 TWS fülhallgatója kívül-belül fejlettebb lett. Nem mindenkinek való, például sportolásra nem ideális, ettől függetlenül a T5 II True Wireless bizonyítja, hogy a Klipsch e mezőnyben sem adja fel a küzdelmet.
Mi változott?
Az új Klipsch T5 II True Wireless akkumulátora (8+24 óra a fülhallgató+töltőtok használatával) egyike azon kevés részeknek, ami nem változott, szinte minden máson frissítettek. A fülhallgató kisebb és könnyebb lett, a töltőtokon ugyancsak karcsúsítottak. A jobb jelerősség érdekében erősebb antennát építettek be és a kivitelt is továbbfejlesztették, így a II. generáció már IP67 tanúsítvánnyal rendelkezik. Végül, de nem utolsósorban a T5 II True Wireless csomagja kétszerannyi, vagyis összesen 6 pár különböző méretű fülillesztéket tartalmaz, ami jó hír, ha azt vesszük alapul, hogy nekünk az elődnek egyik szilikon harangja sem tudott hosszú távra, markáns stabilitást biztosítani. Az új modell 10 000 forinttal drágább, mint elődje, vagyis cikkünk írásakor kb. 80 000 forintért kapható.
Küllem
A Klipsch T5 II True Wireless igényes csomagolásából pillanatokon belül elénk került minden tartozéka: a fülillesztékeket kis papírtálcára rendezték, egyértelmű feliratokkal és színkódokkal jelölve a különböző méreteket. Találtunk még egy rövid USB-C csatlakozókkal szerelt töltőkábelt is, amelyhez egy A-C adaptert mellékelt a gyártó.
A töltőtok megőrizte ugyanazt az elsőosztályú minőséget, amit a korábbi kiadásnál tapasztaltunk, viszont ezúttal néhány millimétert karcsúsítottak rajta. Kifejezetten menő hatást kelt, hogy olyan robusztus, mint egy Zippo öngyújtó. Ebbe a részletbe nem tudtunk belekötni, sőt, egyes gyártók (akik 100 000 Ft-ért vagy még drágábban próbálnak meg eladni TWS fülest műanyag tokkal) példát is vehetnének róla.
Furcsa kontrasztként hatott, ahogy a nehéz, majdnem 90 grammos töltőtokból kivettük az egyenként 10 grammos fülhallgatókat. Egyértelműen kisebbek lettek az új hangszórókamrák, és ahogy a mellékelt fotókon látható, a hallójáratba illeszkedő cső kivitelén, dőlésszögén is variáltak. Az összkép kellemes, elegáns érzetet keltett, egyáltalán nem érződött olcsó tucatterméknek a T5 II.
Használat közben
Eleinte megszokást igényelt, hogy a töltőtok fedele balról jobbra nyílt. Néha összetévesztettük emiatt a jobb és bal oldali fülhallgatót (különösen visszahelyezés során), de a gyártó előzékenyen színkódokat is használt. A töltöttséget három fehér LED jelzi, de a jó akkumulátoros üzemidőnek köszönhetően nem kellett túl gyakran a töltésre ügyelnünk.
A beépített mikrofon meglepően jó hangminőségben érzékelte saját hangunkat telefonálás közben. Zajos szituációkba (például tömegközlekedés) már beletört a bicskája, mivel túl sok zajt fogadott be, de nyugodt, csendes körülmények között kifejezetten kellemes volt a T5 II használatával telefonálni. Ami egy kis türelmet igényelt néha, hogy beérkező hívás esetén, ha elővettük a füleseket a töltőtokból, akkor még 5-6 másodpercnek el kellett telnie ahhoz, hogy létrejöjjön a kapcsolat (korábban már párosított) mobiltelefonunkkal. Remélhetőleg szoftverfrissítés útján gyorsítanak valamelyest ezen a folyamaton.
A fülhallgató hatóköre nagyjából átlagos volt, a környezettől függően 5-10 méterig bírt stabil kapcsolatot fenntartani a forráskészülékkel. A zajszigetelése ugyancsak leginkább átlagos, közepes szintű volt. A korábbi Klipsch T5 II nagyon könnyen kiesett (a mi fülünkből legalábbis), ezért értékeltük, hogy gyarapítottak a fülillesztékek méretválasztékán. Így már kicsivel jobb stabilitást értünk el és nem kellett tízlépésenként visszatolni a kapaszulákat. Hosszabb sétákra is magunkkal vihettük, de mivel semmivel nem kapaszkodott meg a fülben, sportoláshoz nem szívesen használtuk volna.
Megjegyzés: a Klipsch készített egy gumis támasztékokkal ellátott McLaren Edition változatot is a T5 II-ből, amely 20 000 Ft-tal drágább, de több hozzáadott extrát is tartalmaz. Hamarosan egy másik cikkben arra a modellre is visszatérünk.
A fülhallgatóhoz mobileszközre letölthető segédalkalmazást is készítettek Klipsch Connect App néven. Ezen belül egyedire szabható ötsávos EQ mellett beállíthattuk a transzparencia mód erősségét és letölthettük az aktuális szoftverfrissítéseket. Utóbbi telepítése megközelítőleg 20 percet vett igénybe, segítségünkre volt ahhoz is, hogy utazás közben áttanulmányozzuk a gombokhoz tartozó szokásos parancsok (jelszint állítása, hívásfogadás, zeneszámléptetés) elérését.
Hangminőség
A Klipsch T5 II True Wireless laza, energikus, ugyanakkor a magas frekvenciák tekintetében lágy hangkaraktert nyújtott. Lendületes, magabiztos basszussal támasztotta alá a zenéket. Ha a forrás megkívánta (például Post Malone - Wow. c. számát hallgatva) rendkívül vastag, húsos, masszív ütemekkel csalt mosolyt az arcunkra úgy, hogy közben az énekhangot viszonylag tisztán hagyta. A vezeték nélküli jelátvitel miatt bizonyos magas frekvenciás részletek (például cintányér hangja a Dave Brubeck - Take Five alatt) erősen lecsökkentek, mintha egy lágyító szűrőt helyeztek volna rájuk. Ezáltal a finom dinamikus részletekről lemaradtunk, viszont cserébe hosszú távon sem fárasztotta fülünket a T5 II. Ráadásul színpadképe, a sztereó középpont felépítése egyértelműen mozgalmasabb és tagoltabb volt ahhoz képest, amit az előző generációtól tapasztaltunk. A középhangokat (egy TWS füleshez mérten) jól középre irányította, közben a háttérben lévő részleteket egy picit elkülönítette és kitolta oldalirányba.
Az összkép tehát nem annyira a hifis pontosságra, hanem inkább a kellemes, pihentető hangélményre volt kihegyezve. Az utcán sétálva, vagy egyéb otthoni tevékenységeket végezve (amikor egyébként sem mindenkinek igénye a zenében elásott részletek közti búvárkodás) nem is feltétlenül okozott ez hiányérzetet. Az árát figyelembe véve azonban még elviseltünk volna egy kicsit több részletességet és további dinamikai árnyalást. Az erőteljes mélyhangok és a hozzájuk illeszkedő, enyhén digitális ízt érzető középső/magas frekvenciák ugyanis már az 50-60 000 forintos vetélytársak estében is elérhetők. Igaz, hogy azok közül nem mindegyik olyan komfortos, mint a T5 II és valószínűleg közel sem jár hozzájuk ennyire menő töltőtok. Ami viszont mindenképpen a Klipsch érdeme, hogy rengeteg zenét képes volt elképesztően lazán és könnyedén tálalni. Közvetlensége és a hozzá társuló "karcmentes" hangszín tették lehetővé, hogy többórás utakhoz is kellemes aláfestést biztosítsunk.
Nem hagyható szó nélkül, hogy a T5 II minimális, de látható ajakszinkron késéssel dolgozott, amit megrögzött játékosoknak, telefonról filmet néző felhasználóknak nem árt figyelembe venni.
Végszó
A Klipsch T5 II True Wireless értékeléséhez kicsit az amerikai mentalistást is favorizálni kell. Ez a fülhallgató ugyanis a lelkét tekintve egy telivér jenki. Mellőzi az aprólékos, precíz ábrázolást, helyette egyből a zene közepébe csap és egy meleg, lendületes, karizmatikus hangkaraktert röpít a hallgató dobhártyájáig. Ára lehetne kedvezőbb, ugyanakkor mindenképpen dicséretes, hogy elődjéhez képest egyértelműen stabilabb és jobban átgondolt kiadás. A fémházas töltőtok pedig továbbra is csinos darab, azt sugallja, hogy tulajdonosának fontos a stílus és a minőség.