JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató teszt

A mozgás szabadsága avagy csak szélcsend legyen

2024. november 5., kedd, 10:20

JBL audio fülhallgató JBL fülhallgató Bluetooth fülhallgató TWS fülhallgató fülhallgató teszt JBL fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt

Az emberek zenehallgatási szokásai 2024-re akarva akaratlanul alapvetően megváltoztak. Ma már ritka, hogy valaki a teljes figyelmét a hallgatott zenének szenteli. Ennek a jelenségnek a részeként egyértelmű igény mutatkozott a szabadidős tevékenységek közbeni zenehallgatás élményének tökéletesítésére is, amelynek egyik nagy úttörője a JBL. Cikkünkben ennek az útnak a legújabb mérföldkövét jelentő, Soundgear Sense névre keresztelt nyitott szerkezetű vezeték nélküli fülhallgatót mutatjuk be.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató nyakpántJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató tokJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató tokJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgatóJBL Soundgear Sense App

Bevezető gondolatok

A JBL egy bő évtizede foglalkozik vezeték nélküli fülhallgatók gyártásával, jónéhány termékük került azóta a piacra. Megtalálhatóak általános felhasználáshoz, de kifejezetten futáshoz készült füleseik is, pár ezer forintostól a százezret meghaladókig. A Soundgear Sense árát és funkcióit tekintve is nagyjából a skála közepén helyezkedik el. Az IP54 vízállóság és a nyitott kialakítás alkalmassá teszi sportolás közbeni használatra, de általános zenehallgatásra, hétköznapi felhasználásra is megfelelő, jelenleg 60 ezer forint körül kapható. Termékleírása alapján a JBL igyekezett egy kényelmesen használható, kielégítő hangzású, minden szükséges funkcióval rendelkező, modern megjelenésű terméket létrehozni. Azt, hogy ez a tapasztalataink alapján mennyi kompromisszum mellett, és milyen minőségben sikerült, a következő bekezdésekben fejtjük ki bővebben.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató tok

Küllem

Ennél a kategóriánál már szempont, hogy milyen élmény kézbe venni a terméket, ebben nem találtunk különösebb kifogásolni valót. A fülhallgatók egy közepes méretű, lekerekített, lapos kapszula alakú töltőtokban kapnak helyet, amely elfér akár egy kisebb zsebben is. hosszabbik, nyitható oldalán töltöttségjelző csík látható, azzal szemközti oldalon az USB-C töltő aljzat, legnagyobb felületén a JBL embléma. A termék dobozában található a többi kiegészítő, ami a töltőkábel, használati útmutatók, és egy tarkó mögé helyezhető fejpánt.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató tok

A fülhallgatók szintén követik a lekerekített, kapszula alakot, méretük viszonylag nagy, a felületük döntő része műanyag hatásű, de ezzel együtt esztétikusan mutatnak. A fülkampó és a hangszóró által bezárt szög négy fokozatban állítható, valamint oldalirányba is rugalmasan elfordul, ezzel elérve, hogy mindenki számára kényelmesen hordható legyen a füles.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató nyakpánt

Használat közben

A sportfülhallgatók egyik legnagyobb buktatója, hogy mennyire hallatszik belülről a lépéseink keltette hang. Szélsőséges esetben olyan hangosan továbbítják a lépészajt, hogy az szinte teljesen elnyomja a zenei részleteket. A Soundgear Sense esetében nincsen hallójárati illeszkedés, ebből fakadóan a mozgásunktól kellően független marad a zenehallgatás élménye. A gyártó által OpenSound technológiának nevezett nyitott kialakítás által a környezeti zajok be tudnak szűrődni, így az utcán is biztonságosan hordhatjuk a fülest.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató

Ami a stabilitást illeti, a fülkampók biztosítanak arról, hogy futás, biciklizés, vagy bármilyen jellegű edzés közben rajtunk maradjon a fülhallgató. Nem mozdul el, nem csúszik le, és nem is kell közben folyamatosan állítgatni. Ezt fokozni hivatott az opcionális hátsó fejpánt, amit könnyedén a fülkampókhoz rögzíthetünk, ám az átlagos fejméretnél valójában egyáltalán nem illeszkedik a tarkóhoz. Sejthető, hogy mi volt a gyártó elképzelése, de ez valószínűleg egy rugalmasabb, vagy állítható méretű megoldással lett volna praktikus, így azonban okafogyottá válik a használata.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató

A fülesek oldalán található érintőfelület nagyban megkönnyíti a mozgás közbeni használatot. Kezelése könnyű, az olyan alapvető funkciók vezérelhetők érintéssel, mint a hangerő változtatása, számok közti ugrás, telefonhívások kezelése. a JBL Headphones telefonos alkalmazás a vezérlés személyre szabására is nyújt lehetőséget.

JBL Soundgear Sense App

Az említett szoftver használata szintén egyszerű, benne érhető el a hangszínszabályzó, audio és videó mód közötti váltás a kisebb hangkésés érdekében, hangerő limit, vagy a Find My Buds funkció. Utóbbinál egy sípoló hang segítségével tudjuk az elvesztés esetén megtalálni a (Bluetooth hatókörön belül kallódó) fülhallgatót. Beállítható még többek között az automatikus kikapcsolás ideje, itt a legkevesebb a 30 perc, ami szerintünk meglepően sok, elfért volna még egy 10 perces opció is.

Negatív tapasztalatként könyvelhető el a fülhallgató szélzajokkal szembeni intoleranciája. Aktív zajszűrés híján sajnos teljesen ki vagyunk téve az időjárásnak, kerékpározás közben pedig a menetszélnek. Utóbbi esetben csak magas hangerőn élvezhető valamennyire a hangzás, ez azonban nem is biztonságos, és a fülnek sem tesz jót hosszabb távon. Telefonhívások közben ugyancsak a szél jelenti a problémát. A négy mikrofonnak köszönhetően a beszéd jól érthető, az egyéb környezeti zajok nem szűrődnek be, azonban amint támad egy kisebb szél, az rögtön megnehezíti a kommunikációt.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató

Összességében a gazdag funkciók mellett három esetleges hiányosság emelhető ki, ezek az automatikus megállítás levétel esetén, a vezeték nélküli töltés támogatása, valamint egy szélzajokkal szembeni zajszűrőmód hiánya. Utóbbitól eltekintve ezek apróságok ugyan, de meglétükkel egy még teljesebb felhasználói élményt adó termék lenne az eredmény. Vélhetően, ha lesz újabb JBL Soundgear Sense, ezekre is nagyobb figyelmet fordít majd a gyártó, ami persze áremelkedést hozhat magával, minden esetre mi nagyon kíváncsiak leszünk rá.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató

Hangminőség

Az alap hangkarakter kellemesen fedett, már-már kissé dobozhangú volt, az applikációban elérhető 10 sávos hangszínszabályzóval viszont elég szélsőséges beállításokra nyílt lehetőség. A csúszkákat állítva a frekvenciasávok automatikusan kompenzálták egymást, így egy érzékenyebben állítható összképet eredményeztek. Az említett fedettséget így egészen jól kivédtük, de a meghatározó hangkarakter óhatatlanul megmaradt.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató

Ha külön-külön néztük a frekvencia-tartományokat, basszus tekintetében ugyan nem érte utol a komolyabb in-ear füleseket, de alapvetően elégedettséget váltott ki. A hangszóróból elég mennyiségű mélyhang jött ahhoz, hogy mozgás közben is élvezhetők legyenek a basszusban gazdag elektronikus zenék (Pendulum, Infected Mushroom, Shpongle és társai). Közép frekvenciákban gazdag volt a hangzás, valamint a magashangok is kimondottan jól érvényesültek. Utóbbiak részletességének köszönhetően az énekhangok szépen kiteljesedtek, videók vagy podcast műsorok esetében kiváló érthetőségű beszédet kaptunk. További kellemes részletek jelentek meg például Antoine Dufour, vagy Tommy Emmanuel gitárjátékából. Valahol a középmagas tartományban lyukadt ki egy kicsit a hangkép, emiatt bizonyos középfrekvenciák a kelleténél jobban előtérbe kerültek, de ahhoz idővel a hallásunk valamennyire hozzá szokott. Ettől a keményebb, torzított gitáros zenék picit tompán szólaltak meg, amire jó példa többek között az In Flames - Deliver Us című dala (vagy bármelyik másik). A fedettség oka feltehetőleg a nyitott kialakításban keresendő, mivel a hangszóró és a hallójárat közötti tér akusztikai hatása mindenképpen érvényesült.

Térhatás és a dinamikai érzékenység tekintetében nem várhatunk el többet, mint amit ebben az árkategóriában el lehet, de ez sportfülhallgatók esetében nem a legrelevánsabb dolog.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató

A hangzást illetően összességében az volt szubjektív tapasztalatunk, hogy a magastartományban kimondottan részletes, középtartományban picit túlkompresszált hatású, mélytartományban magabiztos hangképet kaptunk. Bár a 10 sávos hangszínszabályzóval sok minden megoldható, szerintünk jobban kedvezett a füles az elektronikus zenéknek, vagy énekcentrikusabb pop, R'n'B stílusoknak.

JBL Soundgear Sense Bluetooth fülhallgató

Végszó

Mindent egybe véve a JBL Soundgear Sense egy hozzáértéssel összerakott, sportolásra is alkalmas fülhallgató, amely kiemelkedik a kényelmes használat és a részletes hangzás terén. Azonban, mint a legtöbb eszköznek, ennél is léteznek viszonylagos korlátok, különösen a szélzaj és a nyitott kialakítás okozta hangzási kompromisszumok tekintetében. Akinek fontos a stabilitás és a biztonság mozgás közben, és hajlandó elnézni a kisebb hiányosságait, annak a Soundgear Sense jó választás lehet.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.