JBL Endurance PEAK Bluetooth sportfülhallgató teszt
Az újítás szellemében
2019. március 27., szerda, 22:40
JBL audio fülhallgató sportfülhallgató sport fülhallgató JBL fülhallgató JBL sportfülhallgató Bluetooth fülhallgató Bluetooth sportfülhallgató fülhallgató teszt sportfülhallgató teszt JBL fülhallgató teszt Bluetooth sportfülhallgató teszt
A gyártók előszeretettel tesznek kísérletet a sokszor zavaró kábel kiiktatására és így a teljesen vezeték nélküli sportfülesek piacra dobására, és azt is láthattuk, hogy ezekhez a modellekhez szívesen adnak dokkolókat is. A JBL is kísérletet tett egy ilyen típussal, ez az Endurance PEAK.
Sportra szabva
A JBL Endurance PEAK-et elsősorban sportembereknek tervezték, akik edzéseik közben szívesen hallgatnak zenét, viszont annál kevésbé viselik el a zavaró kábeleket. Ennek köszönhetően a JBL szakemberei különleges formavilágot alakítottak ki, külön-külön kell a fülünk köré illeszteni a jobb- és bal oldali részt, mivel nincs semmilyen vezeték, amely összeköthetné őket.
Ehhez kapunk egy dokkolót is, amely lehetővé teszi a fülesek folyamatos töltését, hogy zenéinket ne kelljen nélkülöznünk. Ezen kívül IPX7 tanúsítvánnyal rendelkezik, tehát ellenáll a véletlen vízbeesésnek, 1 méteres mélységben pedig akár 30 percet kibír, így bátran használhatjuk esőben, hóban, az időjárás szeszélye nem akadályoztathat minket a sportolásban. Mi még nem igazán találkoztunk olyan (teljesen) vezetéknélküli fülessel, amely elég stabilan a helyén maradt volna ahhoz, hogy akár mozoghassunk is vele. Az Endurance PEAK különleges horgos kialakításával viszont már inkább lehetővé teszi ezt. A kábelmentesség kényelme jelen esetben 49 999 forintért lehet a miénk.
Innovatív külső
A fekete-szürke színben pompázó fülesek horgos kialakításúak, tehát a fület körbe ölelve igyekeznek nagyobb stabilitást nyújtani, mint más vezetéknélküli modellek. A horgocska végében és a házban mágnes helyezkedik el. Maga az Endurance PEAK más sportfülhallgatókhoz hasonlóan nincs túldíszítve, sőt, a kinézete kissé rusztikus. Feldobja a külső oldalán található JBL logó, és a barázdált csíkozás. Ugyancsak mélyedéseket látni a fülbe simuló részeken, ezzel biztosítva a nagyobb kényelmet a hallójáratban. Szilikon fülillesztékekből megszokott módon, összesen 3 méret jár hozzá.
A fülesek mellett szót kell ejtenünk még magáról a dokkolóról is, amely téglatest kialakítása miatt olyan, mint egy kis ékszerdoboz. A jobb oldalon helyezkedik el a töltésre szolgáló micro USB bemenet. Kinyitás közben érzékelhetjük, hogy ebben is elhelyeztek egy-egy mágnest a biztosabb tartás miatt. Az elején négy pöttyöcskét láthatunk, amelyeknek töltés közben van funkciójuk, hiszen így mindig nyomon követhetjük, hogy milyen töltöttségi szinten van az akkumulátora.
Használat közben
Az Endurace PEAK 4 órányi folyamatos zenelejátszást tesz lehetővé, a dokkoló segítségével viszont akár egész nap is hallgathatjuk vele kedvenc számainkat, ugyanis abba visszahelyezve a füleseket, további 24 órányi töltés válik lehetővé számunkra.
A füleseken egyáltalán nincsenek gombok. Ennek egyik oka az, hogy automatikusan kapcsolnak be, amikor kivesszük őket a dokkolóból és a fülünk köré illesztjük őket, és automatikusan is kapcsolnak ki levételkor. Ezen kívül érintve tudjuk megállítani vagy elindítani a zenét, és a hangerőt szabályozni, ha az ujjunkat a jobb oldali fülhallgatón végig húzzuk. Ez az érintős kialakítás néhány helyzetben zavaró lehet, ugyanis, ha meg szeretnénk igazítani a fülest a hallójáratunkban, akkor így könnyen érzékelhet anélkül, hogy azt szerettük volna.
Az első párosítás nem tartott sokáig, a telefonunk rövid idő alatt érzékelte a PEAK-et. Későbbi használatnál pedig emlékezett a telefonunkra, és automatikusan csatlakozott rá, ha azon be volt kapcsolva a Bluetooth. A füleseket mono- és sztereó üzemmódban is használhatjuk.
A vezeték nélküli fülhallgatók még mindig megosztók lehetnek, különösen sportolásnál. Sokakban diszkomfort érzetet válthat ki, hogy nincs egy minimális kábel sem, így pedig, ha kiesik a hallójáratból a füles, akkor az nagyobb valószínűséggel, rögtön a földön landol. A JBL mérnökei ezt a horgos kialakítással igyekeztek megoldani. Ennek ellenére valószínűleg így sem lesz mindenki kedvence az Endurance PEAK az edzések során, ugyanis a horog nem tud elég biztosan megkapaszkodni a fül körül, és egyeseknek egy idő után kellemetlen érzést is okozhat. Ezen kívül, szerintünk szerencsésebb lett volna, ha több méretben mellékelnek szilikongyűrűket, mivel egy vezeték nélküli fülhallgatónál fokozottabban fontos, hogy a hallójáratba megfelelően passzoljon, a három méret pedig ezt nem teszi minden esetben lehetővé.
A PEAK-et mikrofonnal is ellátták, ennek köszönhetően akár hívásainkat is lebonyolíthatjuk rajta. A mikrofon zajosabb környezetben, például egy forgalmas vagy szeles utcán már kevésbé használható jól, ugyanis ezeket a zajokat a másik fél számára túlságosan felerősítette, így ő kevésbé hallott minket.
Hangminőség
A PEAK zajszűrése egész jónak mondható, mert bár nem képes a külvilágot teljesen kizárni, de a hangok többségét igen, így sokkal élvezetesebb vele a zenehallgatás. Ami pedig a hangját illeti, összességében meleg és dinamikus karaktert nyújt. Basszusban nincs hiány, ahogy ezt már más JBL sportfülhallgatóknál is megszokhattuk. Tesztünk során a George Baker Selection - Little Green Bag c. dalt hallgattuk meg először. A fülhallgató át tudta adni a zenében megjelenő dinamikát, a basszus is szépen jelen volt, és a sztereó hatás jól érvényesült. Az énekes hangját kellemesen ábrázolta, ahogy a hangszereket is, különösen a dobot, de a középmagas frekvenciák esetében így is sok részlet elveszett.
Ezután Franz Ferdinand - Take Me Out című számát a hallgattuk meg ezután. A PEAK-nek mindenképpen jól állt a zúzás, hiszen ekkor tudtak igazán érvényesülni a körülhatárolt, testes basszusok, amelyek néha kicsit túlzónak hathatnak néhány ember számára, ám mivel sportfülhallgatóról van szó, ezért ezen egyáltalán nem lepődtünk meg. Néha a mély frekvenciák túl dominánsnak bizonyultak, ami miatt ugyancsak nem tudtak a magashangok érvényesülni. A PEAK elég nagy hangerőn tudott szólni, úgyhogy minden adott volt a zúzáshoz, emelt hangerőn viszont kissé harsányan szólt.
A Take Me Out után kicsit más vizekre eveztünk, úgyhogy a Sunshine Day-t kapcsoltuk be az Osibisa-tól. Igyekezett a hangszereket és az éneket is elhelyezni térben, ennek ellenére a hangszínpad nyilvánvalóan behatárolt maradt. A hangzás összességében tisztának és dinamikusnak mondható, és hosszútávon is jó élményt nyújtott, de sok részlet és árnyalat rejtve maradt. A magashangok nem eléggé csilingelők, de nem is válnak harsánnyá, miközben mindig a basszusé a főszerep.
Záró gondolatok
Az Endurance PEAK merész kísérlet a JBL részéről a sportfülhallgatók terén, hiszen ebben a kategóriában egy teljesen vezeték nélküli modell kockázatos lehet. A PEAK sem lett tökéletes, hiszen nem tud olyan stabilitást nyújtani, amilyet mi elvárnánk egy testmozgásra optimalizált eszköztől, és egyesek számára a rugalmas horgok is kényelmetlenek lehetnek. Pozitívumként sorolható viszont fel a dokkoló, amely további 24 órányi töltést biztosít, az IPX7 tanúsítvány, és a dinamikus, basszusokban gazdag kellemes hangzás. Edzéshez nem ajánljuk kifejezetten (intenzívebb testmozgáshoz sokkal jobb megoldásokat is kínál a JBL), de a mindennapok jó társává válhat.