Harman Kardon SOHO II NC aktív zajzáras fülhallgató teszt
A csend, mint érték
2016. február 25., csütörtök, 09:30
Harman HK audio hifi zajzár zajszűrés fülhallgató Harman Kardon zajzáras fülhallgató zajszűréses fülhallgató HK fülhallgató fülhallgató teszt in-ear fülhallgató zajzáras fülhallgató teszt zajszűréses fülhallgató teszt
A Harman Kardon SOHO II NC-vel zsebre vághatjuk a süketszobák nyugalmát, és akár a metrón ülve is nekiállhatunk kellemesen, nyugodtan zenét hallgatni, anélkül, hogy halláskárosodást kapjunk. Nyugodtabb hétköznapok, több zenével, ezt sugallja a marketing. Mai cikkünkben pedig kifejtjük, hogy mit kapunk a gyakorlatban.
Zajszűrés, minek?
A Harman Kardon SOHO II NC fő vonzereje az aktív zajszűrő (angolul: noise cancelling) funkcióban rejlik. Magával a technológiával több ízben is találkoztunk már korábbi fejhallgató tesztjeink során. Fülhallgatós viszonylatban ritkaságnak számít, hogy elektronikus rásegítéssel még halkabbra csökkentsük a külvilág kiszorított, kellemetlen zsibongását. A technológia évek óta létezik, akik most először olvasnak róla, azoknak tömören ennyit érdemes tudni: a környezetünkben lévő (jellemzően 2-300 Hz alatti frekvencia-tartományban megszólaló) hangokat érzékeli a zajszűrő rendszer, majd e hullámokat ellenfázisba fordítva semlegesíti, kioltja azokat. A végeredmény, remélhetőleg sokkal alacsonyabb alap zajszint. Kicsit olyan ez, mintha mondjuk egy Deák téri lakás összes ajtaját nyitva hagyva akarnánk zenét hallgatni. Ugye, hogy sokkal jobban szól zárt ablakok mellett ugyanaz a felvétel? Persze a probléma ennél összetettebb, és az aktív zajzár - szándékosan - nem minden hangot hivatott kiiktatni. Ami azt illeti, a nyitott ablak vs. zárt ablak hasonlat nem is helyénvaló, ugyanis a tökéletesen hangzáró fülhallgató egyértelműen balesetveszélyes lenne. Lényegében a SOHO II NC azokat a mindennapjaink során megszokottá vált, zajszennyezésnek is nevezett alsó frekvenciákat képes lecsökkenteni. A technika eredményességére mindjárt visszatérünk.
Felépítés
A SOHO II NC egy klasszikus in-ear, azaz hallójáratba illeszkedő rendszerű fülhallgató, kiegészítve a nyugati piacon előszeretettel alkalmazott, fülgerincbe támaszkodó gumikarral. A fülünkbe kerülő szilikon harangból és a támasztékból is három különböző méret jár a füleshez, így jó eséllyel mindenki megtalálja a számára megfelelőt. Egyébiránt a fülhallgató a már jól megszokott, más termékeken is sokszor látható Harman Kardon stíluselemeket hordozza. Ide tartozik a hangszórókamrák oldalára nyomtatott, karikába foglalt "/"-jel is, melyet régen még csak az emblémában szereplő nevek közé ékelődve láthattunk. A szürke-fekete színkombinációra épülő SOHO II NC kapszulái kb. egy-másfél centit kiállnak a hallószervünkből, ezért szoros sapkát nem célszerű hozzá húzni, ergonomikus külsejének köszönhetően viszont egyáltalán nem csúnya, sőt, kimondottan esztétikus jelenség - már amennyit a külvilág lát belőle.
Az aktív zajszűrés magával vonta a "beépített" akkumulátor meglétét is, utóbbit egy kábelre integrált, alig öngyújtó nagyságú dobozkával oldották meg. Ez a kis elem pont a nadrágzseb magasságában található, a rajta lévő kétállású kapcsolóval tudjuk engedélyezni az aktív zajszűrés funkciót. Kényszeres ügyetlenség a gyártó részéről, hogy ez az idom nem eltávolítható, tehát mindig a fülhallgatóval együtt kell cipelnünk akkor is, ha nem használnánk a zajszűrést. Persze feltételezhető, hogy aki megveszi a SOHO II NC-t, az élni fog a lehetőséggel. Az akkumulátor "dobozához" kell csatlakoztatni egy moduláris, kb. 40 cm hosszúságú, hárompólusú Jack csatlakozófejes zsinórt, mely effektív kapcsolatot létesít mobileszközünkkel. A feszes gumiból készült zsinórköpeny időtállóságot sugall, viszont tapadós felülete miatt szinte biztosan gubancolódásra kell számítanunk.
A SOHO II NC rendelkezik egy kábelre integrált, mikrofonos headset modullal is, mely telefonálásra tökéletesen alkalmas, ráadásul a rajta lévő gomb érzékenységét is pont eltalálták. Csak egy hívásfogadó/zenelejátszó kezelőszerv került rá, hangerő szabályzáshoz a telefonunkon lévő gombokat kell használnunk. Mindent összegezve a Harman Kardon SOHO II NC külseje egy tipikus középkategóriás termék benyomását keltette, a 45 ezer Ft-os áráért cserébe egy fokkal jobb anyagminőséget vártunk volna el (néhány nap után könnyen karcosodni kezdett az akkumulátor doboz), a mellékelt tároló zsákocska sem annyira ütötte meg a termék és a mögötte lévő koncepció mércéjét.
Hangminőség
Tesztalanyunkat két hétig használtuk iPhone 5S mobiltelefonra és FiiO X1 hordozható audio lejátszóra csatlakoztatva. A zajszűrés tápellátásért felelős akkumulátor egy feltöltéssel 35 órányi üzemidőt ígért, ami reálisnak bizonyult. Mikor szándékosan bekapcsolva hagytuk a SOHO II NC-t, másfél-két napig is képes volt megállás nélkül működni.
Hangját tekintve a SOHO II NC nem merészkedik ki az audiofilek által kommersznek titulált kategóriából. Szinte papírforma szerint hozta a manapság domináns, populáris divatfülesek karakterét: combos, kissé felmelegített basszusok, udvariasan a háttérbe tessékelt középső frekvenciákkal és aránylag rövidre fogott, ennek ellenére büszkén kifényezett magastartománnyal.
Fontos tudni, hogy a fülhallgató bekapcsolt zajszűrés mellett produkál kellően erőteljes és kerek hangélményt. Ha kikapcsoljuk az "NC" funkciót, a magas frekvenciák túlzottan dominánssá válnak, ugyanakkor a basszusok elillannak, magyarán a zene élvezhetetlen lesz.
A Harman Kardon SOHO II NC teljesítménye annak ellenére, hogy több hiányosságot is felmutatott, sok esetben elfogadhatónak, sőt, élvezetesnek bizonyult. Gondolunk itt főleg a közkedvelt, pop és elektronikus zenei irányzatokra, valamint minden olyan zenére, aminek nem árt egy kis extra basszus. Például kedvenc Feed Me, Deadmau5 és Gramatik felvételeink lejátszásakor barátságos arcát mutatta a fülhallgató, ráadásul a rendelkezésre álló részleteket tudta úgy tálalni, hogy ne legyen hiányérzetünk. Tényleg voltak ilyen pillanatok, nem is kevés. És az utóbbi előadók egyébként a saját műfajaikon belül kimondottan jó hangzással büszkélkedhetnek, ne a tipikus "mosógép-zene" produkciókra tessék gondolni. Ugyanakkor az említett nevek rengeteg effektet használnak, tehát információmennyiségben és részletek terén nem szűkmarkúak. Velük jó volt hallgatni tesztalanyunkat, ugyanis a SOHO II NC karaktere bármennyire is hiányos, voltak olyan jellemzői (pl. gyorsaság), amik ellensúlyozták a "hézagokat", és így fenn tudta tartani a zene élénk, impulzív jellegét. Ettől függetlenül, hangszeres zene hallgatására nem ajánlott.
Végszó
A Harman Kardon SOHO II NC esetében elsősorban nem a hangminőség, hanem a zajszűrő technológia jelenti a felárat. Átlagos teljesítményének köszönhetően, a Spotify-ról közvetített tartalmakat és a 320 kilobit (vagy az alatti) rátájú hanganyagokat is meg tudja szólaltatni dinamikusan, hifis tisztaságot, realisztikus előadást viszont ne várjunk tőle, domináns basszusaival eleve inkább könnyűzenei műfajokra összpontosít. Az aktív hangszigetelő rendszer rendkívül hatékony: mikor fokozatosan ki és bekapcsoltuk, jobban megértettük, hogy mennyire megszoktuk a város okozta, ténylegesen létező zajszennyezést. Amint működésbe lépett a SOHO II NC "anti-zaj generátora", nyugodtabb érzéssel tartózkodtunk, közlekedtünk a városi forgatagban, ugyanakkor a fontos jelzéseket, körülöttünk lévő emberi hangokat is megkaptuk. Mindent összevetve a Harman fülesét elsősorban olyan átlagfelhasználóknak érdemes megismerni, akik elsősorban nem a klinikai tisztaságú hangot, hanem a kellemesebb, csendesebb hétköznapokat céloznák meg.