Etymotic EVO fülhallgató teszt

Agyig hatoló hangok

2021. október 22., péntek, 12:10

Etymotic audio hifi fülhallgató Etymotic fülhallgató hifi fülhallgató fülhallgató teszt Etymotic fülhallgató teszt hifi fülhallgató teszt

A vadonatúj EVO merész ötletekkel és megoldásokkal tessékeli ringbe az Etymotic nevet. A gyártó korábbi, bizonyos értelemben elavult, "cső" alakú kapszuláit sokkal korszerűbb formatervezés váltotta le és most először vették a bátorságot, hogy multi-driver, azaz többhangszórós IEM fülhallgatóval erősítsék a prémium kategóriát.

Etymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgató tokEtymotic EVO fülhallgató tokEtymotic EVO fülhallgató fülillesztékEtymotic EVO fülhallgató fülillesztékEtymotic EVO fülhallgató tartozékokEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgatóEtymotic EVO fülhallgató doboz

Az eddigi legjobb Etymotic füles?

A korábbi Etymotic fülhallgatóktól eltérően az EVO nem precíziós marással formált és anodizált alumínium hangszórókamrával készül. Ehelyett fröccsöntéssel előállított házat terveztek neki, amelyet fémpor és műgyanta keverékből formáltak. A gyártó célja az volt, hogy a korábbinál jobb hangzást érjenek el, ezért döntöttek hármas rezgőnyelves (balanced armature) hangszórók mellett.

A kétutas keresztváltóval kontrollált hangszórókészletnek otthont adó, egyedi ház megformálásához a fejlesztők alaposan tanulmányozták a fül alakját, hogy minél több felhasználó számára ideális komfortot valósítsanak meg. További érdekesség az Etymotic fülhallgatóhoz ugyancsak először biztosított, magas minőségű Estron kábel. A T2 csatlakozóval szerelt Linum Bax a legkisebb átmérőjű fülhallgatókábel, amivel eddig találkoztunk.

Etymotic EVO fülhallgató

Az Etymotic nem titkolja, hogy céljuk a létező legjobb, maximalista audiofileknek való IEM létrehozása volt. Mindez 177 990 forintért vásárolható meg, tehát drágább, mint a cég összes eddigi terméke és túlmutat az átlagos zenekedvelők értékhatárán. Ám ha azt vesszük figyelembe, hogy teszteltünk már 3-4x drágább (és mégsem kimondottan tökéletes) fülhallgatókat is, akkor megéri kíváncsinak maradni.

Etymotic EVO fülhallgató tartozékok

Küllem

Az Etymotic EVO kis doboza sok kiegészítőt rejtett. Összesen 16 pár fülillesztéket csomagoltak hozzá, melyek között kettő és három karimás, harang alakú szilikon darabok, valamint egy pár memóriaszivacsos verzió is volt. Találtunk még egy szövetzsákot, egy henger alakú, összepattintható alumínium tokot és a hangkivezető csövek szűrőinek cseréjét szolgáló szerszámot is.

Etymotic EVO fülhallgató fülilleszték

Az EVO kábele meghökkentően vékony és könnyű. Forrás felőli végére L-alakú (90 fokos) 3,5 mm-es aranyozott sztereó Jack dugót szereltek, a fülhallgatókba pedig a fentebb említett T2 dugók illeszkednek. Az elegáns sötétkék színű, anatómiailag formált hangszórókamrák nagyon jó minőségérzetet sugallnak. Oldalanként 15 grammos tömegével és kissé vaskos méreteivel, illetve fülbe ékelődő alakjával az EVO egyértelműen az átlépi minden korábbi Etymotic fülhallgató esztétikai és kivitelbéli (egyes modelleknél negatívumként említettük a fapados kábelezést) korlátait. De vajon hogyan vált be mindez a gyakorlatban?

Etymotic EVO fülhallgató fülilleszték

Használat közben

A fülbe történő behelyezés némi időt és türelmet igényelt. A hangkivezető cső a szokásosnál hosszabb és vékonyabb, továbbá a harang formájú fülillesztékeket is kicsit óvatosan kellett a hallójáratba tessékelni. A behelyezés megkönnyítésére hasznos lehet az Etymotic videós útmutatója, bár az még a klasszikus "cső" alakú modellekhez készült.

A kábelt a fülünk mögé illesztettük, máskülönben, vagyis hagyományosan lelógatva azonnal kimozdult a fülhallgató. Lehet, hogy jobb lett volna egy plusz merevítő szakaszt helyezni a kábelre, hogy az jobban a fülhöz idomuljon. Anélkül az érzet olyan volt, mintha egy darab cérna ért volna a fejünkhöz. Ám ezt könnyen orvosoltuk: a kábelen lévő Y-idom (ami mellkas magasságban összefogja a két oldalt) teteje egy felhúzható szorítógyűrűvel egészül ki. Mi dönthettük el, hogy az állunk alá, vagy a profi zenészeket imitáló módon, a tarkónk mögé vezetve feszítsük a kábelt. Az extravékony kivitel eleinte szokatlan volt, ám hosszú távon örültünk neki, mert például egyáltalán nem hallatszott a ruhánkhoz érő kábel zörgése még séta közben sem. Az Etymotic Evo stabilitása összességében jó volt ülő/álló testtartáshoz és még utcai sétához is, de sportolásra már nem volt alkalmas, mivel ugró/futó mozdulatoktól könnyebben kimozdult.

Etymotic EVO fülhallgató

A többkarimás, illetve szivacsos fülillesztékkel egyaránt kiváló zajszigetelést értünk el. A külvilág hangjaiból rengeteg részletet (pl. emberi beszéd, gépjárműzaj, szél, légkondi stb.) szinte tökéletesen elnémított az Etymotic EVO, különösen akkor, ha zene is szólt rajta keresztül. Ennek köszönhetően hosszabb utakon, például távolsági buszon vagy vonaton is használhattuk.

Etymotic EVO fülhallgató

Hangminőség

Az Etymotic EVO hajtására az RME ADI-2 DAC FS fejhallgató erősítővel egybeépített D/A konvertert használtuk, amelyet egy AudioQuest Carbon USB kábellel csatlakoztattunk iMac számítógéphez. A teszteléshez saját referencia számlistánkat alkalmaztuk, de lentebb kiemeltünk három konkrét példát, hogy érzékeltessük a fülhallgató főbb akusztikai tulajdonságait.

Etymotic EVO fülhallgató tok

The Dave Brubeck Quartet - Take Five

Az egyszerűbb IEM fülhallgatók nem tudták pontosan kiterjeszteni a Take Five cintányérjait a sztereó térbe. Az Etymotic EVO azonnal, az első másodperctől odapakolta fejünk közepébe a tér atmoszféráját, a cintányér balról jobbra átúszó rezgését is. Ezáltal összefüggőbb teret kaptunk és jobban létrejött az "ottlét-érzet" illúziója. A magas frekvenciákban még elviseltünk volna egy kis plusz felbontást. Anélkül kissé elmaradt a szaxofon érdessége és a cintányérok rideg érzetéért felelős, realizmust fokozó mikrodinamikus részletek. Ám az Etymotic enyhe lágyságával együtt kerek, magával ragadó módon jelent meg a zeneszám, mert a térbeli arányokat, mélységérzetet és a színpadkép közepét magabiztosan hozta létre.

Etymotic EVO fülhallgató

Post Malone - Wow.

Az EVO ügyesen kontrollált, profin árnyalt basszusa csak akkor került előképbe, ha a jelszint, vagy a zenei stílus megkívánta. Tehát ha relatíve halkan hallgattuk rajta Post Malone táncversenyek hangrendszereit kisütő Wow. c. számát, akkor a basszus nem támadt ránk úgy, mint a legtöbb olcsóbb, megemelt mélyhang-visszaadású fülhallgatónál. Ha viszont kicsit feljebb tekertük az RME potméterét, akkor megjelentek azok a hullámzó, vad és térben szétáradó ütemek, amikhez hagyományos hangfal esetében jó nagy membránfelület, vagy aktív mélyláda lenne szükséges. Ugyanakkor a basszus egyáltalán nem volt sok olyan értelemben, hogy érintetlenül hagyta az énekes rekedtes hangszínét, de az elektronikus dobkíséretet és a digitálisan becsempészett, torzított magas frekvenciás "zörgéseket" sem fedte el.

Etymotic EVO fülhallgató

Rebecca Pidgeon - Spanish Harlem

A csilingelő orgánummal megáldott énekesnő intimen belefészkelt a fejünkbe. A nagybőgő melegséggel egészítette ki a vékony énekhangot, de nem vált túl dominánssá, ahogy a kísérő hangszerek sem. Az Etymotic szép óvatosan maradt a Spanish Harlem dinamikai határain belül, nem akarta a zenét szájíze szerint alakítgatni, aminek köszönhetően megmaradt a józan, egységes és realisztikus összkép. A Take Five-hoz hasonlóan itt is elviseltünk volna még egy pici kis árnyaltságot a magas frekvenciákban. Persze lehet, hogy éppen azok lágyított jellege okozott jóleső selymességet az EVO karakterében.

Az Etymotic EVO lelkét pontosan azt a hangkarakter alkotta, amit ügyetlenebb basszus, kevésbé koherens színpadkép, vagy lágyabb textúra mellett a gyártó korábbi, olcsóbb modelljeinél is megtapasztaltunk. Ez a gyártó szakértelmét is dicséri, hiszen nem dobták el korábbi meggyőződéseiket az ideális hallgatói görbét illetően, hanem az általuk ideálisnak ítélt képet próbálták meg még több részlettel és hűséggel megrajzolni.

Etymotic EVO fülhallgató doboz

Végszó

Az EVO a legjobb fülhallgató, amit az Etymotic eddig készített. Nemcsak hangja, hanem a tartósabb és fülbe jobban illeszkedő kivitel miatt is. Vajon tényleg ez a világ legjobb fülhallgatója? Erősen szubjektív, hogy kinek mi számít a legjobbnak. Hasonló összegért hallottunk már jobb magas frekvenciás felbontást, esetleg robbanékonyabb dinamikát nyújtó fülhallgatót. Ám az EVO tere, sztereó színpadképe tényleg kimagaslóan jóra sikerült. A fejünkbe varázsolt zenei mező szinte megbabonázó hatású volt. Basszusokban gazdagabb és árnyaltabb, ezáltal zenei műfajok terén kevésbé válogatós ahhoz képest, amit a gyártó korábbi modelljeitől tapasztaltunk. Gyorsasága, levegős karaktere és hosszú távon is pihentető hangja miatt azoknak ajánlott, akik nem a kommersz hifis csillogást, hanem inkább őszinte, neutrális hangélményt szeretnének. Ezzel együtt kulcsfontosságú a vásárlás előtti kipróbálás. Egyrészt a hallójáratba illeszkedés megtapasztalása (van, akit zavar az IEM-ek fizikai érzete), részben pedig a kimért, inkább lágy Etymotic hangkarakter személyes bírálása miatt is!

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.