Denon PerL TWS Bluetooth fülhallgató teszt
2024. október 14., hétfő, 22:20
Denon audio fülhallgató Denon fülhallgató TWS fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt Denon fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt Denon Bluetooth fülhallgató aktív zajzáras fülhallgató
A Denon PerL Bluetooth fülhallgatók esetében, ahogyan a névből is látható (Personalised Listening), a gyártó a személyre szabhatóság nézőpontjából kétségtelenül új dimenziókat nyitott, és ezzel nem csak arra gondolunk, hogy terméke nevünkön szólít. A Masimo Adaptive Acoustic Technology (AAT) révén nem választási lehetőségeken keresztül, hanem finomakusztikai mérések alapján kaphatjuk meg a kizárólag számunkra ideális hangképet. Hogy mennyire sikerült jól a Denon PerL True Wireless esetében és milyen új felhasználói élményeket nyújt, arról ebben a cikkünkben írunk részletesen.
Rögtön érdemes tisztázni, hogy jelen esetben nem a Denon PerL Pro-ról írunk, amely egy jóval százezer forint feletti TWS fülhallgató számos kényelmi funkcióval és néhány szempontból kibővített hangzással, hanem a nagyjából fele annyiba kerülő testvéréről, a Denon Perl True Wireless fülhallgatóról. Ez a pénztárcát kímélőbb változat sok tekintetben egyszerűbb, de a zenei hangzás minőségét nézve kompromisszum mentesnek ígérkező megoldás, menjünk bele a részletekbe!
Küllem
A fülest igényesen becsomagolva, szivacsokkal körül bélelve kapjuk kézhez. A dobozban találjuk a töltőtokot a fülhallgató párral, valamint egy külön dobozban az USB kábelt a töltéshez, és a 4 különféle méretű illesztéket, melyekből az egyik szivacsos. Ezek mellett találunk még egy pár Secure-fit névre elkeresztelt szárnyat is, ami a stabilitást javítja. A tok nem túl nagy, könnyedén hordozható, egyszerű megjelenésű. A fülhallgató szabályos kör alakú dizájnja első látásra is felkelti a figyelmünket, habár méretét tekintve nem a legkisebb, szépen bele illeszkedik a fülbe. Oldalra szinte alig lóg ki, összességében ezzel egy jellegzetesen elegáns és esztétikus megjelenést eredményez.
Használat közben
Ha már megtaláltuk a számunkra legkényelmesebb fülillesztékeket, megtapasztalhatjuk a fülkagyló belső porcaiba kapaszkodó fülesek elsőre enyhén idegen érzését. De ennek köszönhetően az eszköz meglehetősen stabilan a fülben marad a leghevesebb fejrázások közepette is. Az érzés nagyjából fél óra után válhat kissé kellemetlenné, feltehetően ez többszöri használat után valamennyire megszokható. Ezen egy puhább anyagú vagy szivacsos Secure-fit szárnnyal a tervezők sokat javíthattak volna. A fülhallgató ezek nélkül is használható, természetesen a stabilitás rovására.
Funkciókat tekintve lényegében mindent megkapunk, ami feltétlenül szükséges lehet. Gomb nincs, viszont van érintőfelület, amely kellően nagy méretű, sok funkció elérhető rajta keresztül, és természetesen személyre szabható a Denon applikációjában. Itt találunk minden más beállítást is, az eszköz nyelvétől kezdve, a már említett AAT-ig bezárólag. Maga az App nagyon egyszerű és könnyen használható. Természetesen a füles rendelkezik aktív zajszűréssel, amely azonban csak két módban használható. Teljes kapacitása mellett a környezet hangjának durván kb. 75%-át kiszűri, ami átlagos körülmények között elég, de egy zajosabb buszon vagy villamoson már bizony kevés. A másik lehetőség a Social mode, ez való arra az esetre, hogy ha hirtelen kommunikálni szeretnénk a környezetünkkel, ilyenkor a zene lehalkul, a külvilág zaja pedig felerősödik. Hanghívások alatt ugyanez a mértékű zajszűrés megfelelőnek bizonyul, viszont tapasztalatunk szerint a vonal túloldalára egy hangosabb környezetből már zavaró mennyiségű zaj szűrődik át, így a másik fél számára nehezen érthető lehet a beszéd.
A töltőtokkal együtt maximálisan kihasználható 24 óra lejátszási idő átlagosnak mondható, alapvetően elegendő. A fülhallgató pár önmagában 6 órányi zenehallagást bír, viszont érdemes magas töltöttségen tartani, ugyanis 10-15% körül már tapasztalható jelátviteli probléma.
Hangminőség
Ha a készüléket alapbeállítással használtuk, személyre szabott karakter és bármilyen módosítás nélkül, akkor alapvetően egy picit tompa, enyhén fedett hangot kaptunk. a Denon által ígért éles hangzást valóban éreztük, de ez inkább a középmagas és magas tartományokra igaz, érzésre olyan 6-7 kHz környékén. A mélyhangok szintén dominánsak voltak, de nem túlzottan, nem nyomták el a zenei részleteket. Összességében egy olyan érzetet adott, mintha bizonyos frekvenciáknál kilyukadna a hangkép, valahol a mélyközép tartományban, valamint a nagyon magas 8 kHz feletti tartományban, ami miatt nem éreztük igazán nyíltnak a hangzást. Sőt, bizonyos stílusokban, rock metál stb., ahol eleve nincs hiány a középmagas hangokból, egy hosszú távon fárasztó hangzást is tudott okozni. Az előbbi megfigyeléseket leszámítva a zenei részletek elég jól megjelentek, lényegében mindent pontosan lehetett hallani, ami a zenében történt, legyen szó dinamikai különbségekről vagy egyéb finomságokról, amiket ezelőtt akár észre sem vettünk (mint például a Queens Of The Stone Age - No One Knows című dalában 1:03-nál a suttogás). Ebben nagy szerepe lehet a térhatásnak, amiben ugyanis már az első pillanatban érezhetően hozta a füles azt, amit a gyártó ígér. Fülhallgatóhoz mérten szokatlanul széles és részletes volt a térérzetünk, bizonyára ehhez sokat hozzátettek a 10 mm-es hangszórók is.
Továbbmenve azonban a személyre szabási lehetőségekre, ebben egy meghökkentően modern funkcióval rendelkezik a Denon PerL TWS. Ez az Adaptive Acoustic Technology, ami kis túlzással egy hallásvizsgálatot hajt végre a hallgatón, mely megközelítőleg 2-3 percet vesz igénybe. Ennek során a fülhallgató különböző frekvenciájú hangokat küld a hallójáratba, amellyel megméri, hogy a használója mely frekvenciákra érzékeny jobban, melyekre kevésbé, és ehhez mérten alakítja ki a személyre szabott hangbeállítást. Ráadásul a jobb és bal fül eltéréseit is figyelembe veszi. Az eredmény sok esetben megdöbbentő lehet. Természetesen ez a funkció elég jól kompenzálta az előbbiekben leírt frekvenciákkal kapcsolatos hiányosságokat. A hangzás rögtön megfelelően nyílttá vált, eltűntek a zavaró frekvencia kiemelések, dinamikában és térhatásban pedig maradt a már megtapasztalt minőség. Érdemes lehet akár több tesztelést is elvégezni, ugyanis árnyalatnyi eltérések előfordulhatnak, az alkalmazás (azaz a gyártó) három nekifutást javasol. Kijelenthető, hogy valójában nem is különösebben érdemes enélkül a funkció nélkül használni a fülhallgatót, hiszen ki ne akarná az akusztikailag saját magára szabott hangzást hallgatni éjjel nappal.
Ha mindezek után még a mély-, mélyközép tartományt kevésnek éreznénk, az Immersion mode segítségével egy pozitív és negatív irányba 3 állású csuszkával ehhez még hozzá adhatunk, vagy adott esetben visszavehetünk belőle. Számunkra ez közepes hangerő mellett a +1, vagy zajosabb környezetben +2 állásban volt a leg kívánatosabb.
Mindent egybevéve egy kellően részletes, teres, dinamikus, inkább steril, mint természetes hangzást kaptunk, amely az árkategóriáján belül abszolút magas minőségű zenei élményt nyújt.
Alternatívák
Egyértelmű kihívó a Sennheiser Accentum TWS, amely lényegesen kényelmesebb, és több funkcióval bír többek között a zenehallgatás közbeni zajszűrést illetően. Ami a Denon PerL mellett szól, az egyértelműen az AAT által nyújtott sokkal komolyabban vett személyre szabhatóság élménye. Akkumulátor időt, vagy akár telefonhívások minőségét nézve a JBL Live Beam 3 felveheti a versenyt a Denon PerL TWS-el, bár annak stabilitása egyértelműen gyengébb.
Végszó
Annak, aki elsősorban az AAT által nyújtott hangzásra kíváncsi, vonzó opció a cikk írásakor 80 ezer forintért a Denon PerL. A hangminőség az egyedi technológiáknak és a hangszórónak köszönhetően árkategória feletti, nem sokban marad el a nála majdnem kétszer drágább Denon PerL Pro-nál. Cserébe meg kell hoznunk néhány kompromisszumot a funkciók sokféleségét, és a kényelmet illetően. Hogy mennyire éri meg ebben az esetben, ahhoz reméljük, hogy ez úton hasznos információkkal tudtunk szolgálni.