Denon AH-D510R fejhallgató teszt
Úrias akusztika, személyre szabottan
2012. augusztus 6., hétfő, 07:55
Denon AH-D510R D510 fejhallgató Denon fejhallgató fejhallgató teszt. hifi
Akusztikai Luxus, olvashatjuk a Denon AH-D510R fekete dobozáról. Nem kell érte horror árat fizetni, hangzásához mégis sokatmondó ígéret fűz a több mint 100 éves gyártó. Az évtizedek alatt kialakult passziót mi személyesen átvehetjük, e fülesbe zárva, legalábbis szerintük. Tényleg akkora meglepetés vár a hallgatóra? Mi kiderítettük!
A Denon AH-D510R tulajdonképpen közvetlen utódja a normál AH-D510-esnek. Az R-végződés nagy valószínűség szerint a Remote rövidítése, ezzel le is lepleződik tesztalanyunk fő újítása, az iPod/iPhone/iPad kompatibilis, mikrofonos vezérlőegység. Manapság ez inkább alapkövetelmény, mint extra, legalább Denonék is lépést tartanak az "almás" piaci igényekkel. De mit rejtőzik a hétköznapi, plexifedelű csomagban?
Visszafogott luxus
A gyerekesen egyszerű kicsomagolás után ölünkbe hullik némi kábelhosszabbító, egy aranyozott 6,3-as Jack adapter és maga a Denon AH-D510R. Külsőre a nemrégiben tesztelt AH-A100 fejhallgató "fapadosított" változatának nevezhetnénk. Méretei egész barátiak, viszont nem lehet összecsukni, holott utazáshoz is javasolja a gyártó. Ezt ellensúlyozza a tény, hogy az AH-D510R meghökkentően csekély súllyal rendelkezik, általunk mért, kábel nélküli tömege kb. 150 gramm, ami a hosszú távú használat szempontjából előnyös. A műbőr fülpárnák minősége átlagos, viszont nem irritálják a bőrt, szerencsére a fejpánt is párnázott, kicsit a Samsonite táskák fogantyúját idézi (tehát igényes). A kabinetek belsejébe 42 mm-es membránokat sikerült beültetni, a nagy átmérőhöz korrekt frekvenciaátvitel társul. Külön említést érdemel a kabinet belső borítása, ez spéci anyagból, alumínium és műgyanta ötvözetéből készült. Sajnos kevésbé fektettek hangsúlyt a füles "karosszériájának" egyéb részeire, a fejpánt oldalsó idomainak műanyag jellegét nehéz nem észrevenni. A kábel minősége szintén átlagos, nem gumírozott, viszont kellő vastagsága miatt nem gubancolódik könnyen. Persze a lényegre csak ezután került sor, elvégre tesztalanyunk külsőségei nem olyan mérvadóak, mint az első kézbevétel után következő próbatételek!
De n'on jól szóljon!
Miután átesett a néhány napos járatáson az AH-D510R, filmnézésre és zenehallgatásra is sor került. Mivel félig-meddig mobil fülesről van szó, a lehetőségek kiaknázásához egy iPhone 3GS nagyfelbontású zenéket tartalmazó könyvtára, filmezéshez egy hétköznapi, integrált hangkártyás Acer laptop voltak segítségünkre (persze a fülest 1-2 muzsika erejéig rákötöttük a tesztlaborban kacsingató Furutech GT40-es interfészre is, csak hogy biztosra menjünk). Az átfogó vélemény végül ellentmondott a fejhallgató viszonylag szegényes külsejének, szerencsére bitangul szól, a jó értelemben! Részletező képessége ebben az árkategóriában példaértékű, valamennyi műfajban előnyére válik az enyhén színezett magastartomány, álcázott lendületességével a gyengébb minőségű felvételekbe is képes némi életet lehelni. Hasonlóan a korábban tesztelt AH-A100-ashoz, itt is volt jó pár pillanat, mikor a zene úgymond magával ragadott, és képes volt elszórakoztatni, persze a legapróbb nüánszok megszólaltatásának képessége egyelőre a felsőkategóriás modellek birtokában marad. Nincs "kedvenc műfaja", mindent saját, zamatos szájíze szerint közvetít, az élőzenét és könnyűzenét is afféle hifista módon, a lényeg megragadásával. Konkrétan, a Radiohead énekesének hangját esetenként ércesen, feszes basszuskísérettel, reprodukálta, ami jól jött ki végül, mivel az említett angol banda szeret kemény maradni még lassabb felvételekben is. Akusztikus felvételeknél is érezhető volt a mesterkélt, részleteket elénk tessékelő megszólalásmód, bár a sztereó tér kicsit szűkösnek bizonyult. Szintén jó volt hallgatni Yello legújabb, Touch albumát, addigra annyira megszokottá vált az AH-D510R hangja, hogy nem is akartam levenni a fejemről, mi több, a Denon AH-D510R sikeresen kiállta a másfél órás vonatút próbáját is, anélkül, hogy viselése kellemetlen lett volna.
A fő előnyök, és a fő hátrányok
Saját véleményem szerint mégsem a zenék világa, ahol maximálisan teljesít az AH-D510R - félreértés ne essék, remekül elszórakoztatott, viszont mikor próbaképp belenéztem régi kedvencem, a Kill Bill egyik legjobb részébe, mikor Uma lemészárolja a 88 eszement bandáját, na, ott bizonyít Denonék fülese. Egyenként halljuk a bandatagok cipőinek koppanását a fa lépcsőkön, a főhősnő kardjának rezdülései ijesztő pontossággal érezhetőek, mintha Tarantino produkcióját fülesre keverték volna. És ami a legjobb, hogy ilyen mérnöki pontossággal zajlik az egész film hanganyaga, a mészárlás közben minden levágott végtag és fröccsenő vér pontról pontra, cseppről cseppre visszatér a fejhallgatón. Örömmel konstatáltam, hogy más filmeket is hasonlóképp emészt az AH-D510R, ha olvasóink látták a Tökéletes Trükk című filmet, visszaemlékezhetnek Hugh Jackman végső, nagy színházas jelenetére. A villogó szikrák, a főszereplő egész termet bezengő hangja, a hirtelen beálló csendben recsegő székek, közben a sejtelmesen lüktető, mély háttérzene... egyszerűen pazar. Így azok is örülhetnek, akik hangrendszer híján szeretnének valami dögös, egyszemélyes hangforrást.
Tesztalanyunk kiváló akusztikus szereplésével teljes mértékben, a fizikai konstrukciójával viszont kevésbé voltunk megelégedve. A műanyag pánt hirtelen fej és állkapocs mozdulatok esetén hajlamos halkan kattanó, kotyogó hangot kiadni, ami néha elterelheti figyelmünket a hallgatott anyagtól, tehát a "Luxusérzet" leginkább a hangminőségre érvényes.
Végítélet
Hangzásvilága miatt szerethető fejhallgató a Denon AH-D510R, alkalmi telefonbeszélgetésekhez és iPod tulajdonosoknak hasznos az extra távvezérlő. Elsősorban otthoni, vagy halk(abb) környezetben történő használata javallott, mivel zajszűrő képességei visszafogottak. Szó se róla, szükség esetén városban, tömegközlekedésben is tudjuk használni, amennyiben a külső tér okozta zajt leküzdve "csak" háttérzenére vágyunk. Továbbá ajánljuk azoknak, akik meg tudnak békélni szerény kivitelével, és nem kapkodják fejüket ide-oda hallgatózás közben. Zenei képességei kiemelkedőek, filmek hangját pedig szintén bravúrosan ábrázolja.