Bowers & Wilkins Px7 S2e aktív zajzáras Bluetooth fejhallgató teszt
Angolosan prémium
2025. április 6., vasárnap, 20:30
Bowers Wilkins BW audio hifi fejhallgató Bowers fejhallgató BW fejhallgató Bluetooth fejhallgató zajzáras fejhallgató fejhallgató teszt hifi fejhallgató teszt mobil fejhallgató teszt Bluetooth fejhallgató teszt aktív zajzáras fejhallgató
A Bowers & Wilkins nevet bizonyára felesleges bemutatni azoknak, akik komolyabban érdeklődnek a hifi világa iránt. Az eredetileg hangsugárzók tervezésével és építésével foglalkozó cég évek óta aktív résztvevő a fül és fejhallgató kategóriában is. A Px7 S2e olyan gyártók travel fejhallgatóival veszi fel a versenyt, mint a Bose, JBL vagy Sennheiser, mindezt úrias eleganciával egészíti ki. Kétségtelenül szépre sikerült, de mi lapul a csinos külső alatt?
Bevezető gondolatok
A Bowers & Wilkins Px7 S2e aktív zajkioltással (ANC) rendelkező Bluetooth fejhallgató, melynek neve többszörös generációváltást jelez. A gyártó két fül köré (over-ear) modellje (Px8 és Px7) közül ez a kisebb opció és lényegében harmadik kiadásnál jár, ha úgy értelmezzük, hogy az S2 változat továbbfejlesztése. Utóbbit sugallja a kis e betű, rövidítése az angol "evolved", vagyis fejlődött szónak. Annyi újítást nem hoz, hogy rögtön S3-nak kelljen átkeresztelni, de azért csiszolgattak a specifikáción. Forgalomba kerülésekor 170 000 forint körül volt kapható, vagyis jóval a Bose/Sennheiser/Sony megszokott versenyzői fölé lőtt. E sorok írásakor 110 000 forint körüli akciós áron fut, ami máris feltűnőbbé teszi az árcédula-érzékeny vásárlók számára. De most lépjünk tovább az anyagiaktól, lássuk a műszaki részleteket!
A fejhallgató hibrid zajkioltást alkalmaz, ami azt jelenti, hogy a benne lévő elektronika valós időben a környezeti hangzavar erősségéhez igazítja az ANC hatásfokát. Aki ezt nem akarja, sőt, hallani szeretné a külső történéseket, bármikor aktiválni tudja az Ambient Pass-Through módot, mely a körülöttünk lévő hangok beeresztését jelenti, hasonlóan ahhoz, mintha egy nyitott fejhallgatót viselnénk. Ezt aptX Adaptive képes, Bluetooth 5.2 kapcsolattal kommunikáló vezeték nélküli kapcsolat egészíti ki, valamint kb. 30 óra akkumulátoros üzemidő és alkalmazás alapú hozzáférés. E részletek összességében meggyőzők, de nem forradalmi jellegűek úgy értve, hogy a konkurensek is fel tudnak mutatni hasonló (vagy némely aspektusban magasabb) paramétereket. Amiben viszont a B&W szeret rápirítani vetélytársaira, az általában a külső megjelenés és a hangkarakter - e jellemzők nem a specifikációt tarkítják, hanem a szemet és fület gyönyörködtetik, ideális esetben. Ideje kicsomagolni!
Küllem
A divatos fehér doboz nem tartalmaz felesleges ragasztószalagokat és nagyáruházi kategóriára jellemző plexi elemeket. A prémium árhoz fennkölt kicsomagolási élmény társul, valamint a megszokott papírokon kívül egy átlagosnál lényegesen jobb minőségű, cipzáras tokot is kapunk. A táskában mágneses rekeszt különítettek el, amelyben a töltésre vagy jeltovábbításra szolgáló USB-C és 3,5 mm-es Jack - USB-C kábelek helyezkednek el.
A B&W Px7 S2e összesen öt különböző színben kapható: fekete, szürke, zöld, kék, illetve bordó kiadások közül lehet választani, mindegyik kicsit díszesebb és elegánsabb hatást kelt ahhoz képest, amit a versenytársak zöme megtestesít. A mellékelt képeken Ruby Red kiadás látható, mely nagy eséllyel megdobogtatja sok hölgy felhasználó szívét. Ez is befolyásolhatja a választást, ha abból indulunk ki, hogy az eddig kipróbált Sennheiser vagy Bose opciók inkább unisex megjelenésre törekedtek.
Mindössze egy USB-C csatlakozó helyezkedik el a fejhallgató alján, fölötte látjuk a szokásos három (jelszint vezérlés és zene navigáció) gombot, egy Bluetooth párosítóval kombinált ki és bekapcsoló társaságában. Apró állapotjelző LED mutatja eltérő színekkel az aktuális üzemállapotot, töltöttséget, bejövő hívást vagy éppen forrás keresést. Összesen hat mikrofont rejtettek el a házban, négy ANC-re, kettő pedig telefonálásra szolgál. A hangszórókamrák külső, meredek részét és a fejpánt kifelé néző oldalát műszál szövet borítja, melynek tapintása kifejezetten kellemes. A műanyag szárbetét hangtalanul csúszik ki a pántból. Az emblémával dekorált, ovális külső lemez alumínium, ami hozzátesz a minőségérzethez.
Használat közben
Huzamosabb ideig, napokon át tudtuk tesztelni a Px7 S2e-t, de prémium jellegét már a kicsomagolás pillanatában érzékeltük. Nemcsak kézben tartva keltett kellemes hatást, hanem fejen viselve is. Párnái átlagos fülméretnek tökéletesen megfeleltek, nem okoztak bántó, nyomó, feszítő érzetet, ami a fejpántra ugyancsak érvényes. Ügyeltek a bélések puhaságára, ugyanakkor a műbőr kárpit finom tapintással, minimális "sportos" feszességgel illeszkedett. Remek komfortban volt részünk, habár érzékeltük, hogy fejünkön volt a fejhallgató, mert enyhén nyomott oldalirányból, de ez inkább a jobb stabilitást szolgálta, minket akkor sem zavart, ha órákon keresztül használtuk az eszközt.
Első beüzemelést követően voltak gondok a vezeték nélküli stabilitással, de korábbi B&W tesztekből tanulva, rögtön letöltöttük a gyártó saját fejlesztésű telefonos alkalmazását. Nem meglepő módon jött is figyelmeztető üzenet új FW elérhetőségéről. Telepítettük az aktuális szoftvert és utána stabilabb jelátvitelben volt részünk. A fejhallgató képes többpontos kapcsolódásra, legfeljebb két forráseszközzel. Ez a gyakorlatban (3.1.0. verziójú szoftver) még nem volt tökéletes, ami alatt értendő, hogy ha egyidejűleg "látta" egy okostelefon és laptop is a fejhallgatót, utóbbit hajlamos volt véletlenszerű pillanatokban ledobni még lejátszás közben is. Remélhetőleg egy új frissítéssel megoldják.
Bluetooth fülesek esetében kritikus részlet a beépített mikrofon, e téren, bár nem volt mód AB jellegű összehasonlításra, szerintünk sikerült javítani a sima Px7 S2 mikrofonkészletéhez képest. Saját beszédünket hangrögzítőről visszahallgatva nem éppen stúdió minőségben hallottuk, tömör és digitális jelleggel továbbította mondanivalónkat a fülesben lévő elektronika. Viszont a háttérben lévő monoton zajokat, morajlásokat meglepően hatékonyan szűrte ki. Ha maximumra állított konyhai páraelszívó mellett állva telefonáltunk, a gép zúgásából csak enyhe sistergést érzékeltek a vonal másik végén.
Bowers & Wilkins Music alkalmazás
A gyártó telefonos alkalmazását érdemes azonnal telepíteni, hogy leellenőrizzük, van-e frissítés. Eltart jó húszpercig a telepítése, de a legbosszantóbb kezdeti hibák többnyire orvosolhatók vele. Az alkalmazáson belül kapunk egy kétsávos EQ-t és el tudjuk dönteni, hogy az automatikus kikapcsolás, illetve viselési szenzor (levétel és felvétel esetén megáll, illetve elindul az utoljára lejátszott műsor) engedélyezve legyen-e. Amit még szívesen láttunk volna, többsávos EQ és manuális ANC felülbírálási lehetőség. Némely kihívók hasonló összegért kapható termékei kínálnak opciót a felhasználó hallásának elemzésére, hogy ahhoz igazítsák a karaktert, a Px7 S2e nem él ilyen lehetőséggel, ami nem is feltétlenül gond, ha zenei stílusokra értve mindenevő, univerzális hangzást kapunk.
Hangminőség
Papírforma szerint a Px7 S2e ugyanolyan hangszórót tartalmaz, mint egyszerűbb, illetve előző kiadása, ennek ellenére egyértelműen kiderült, hogy ez a fejhallgató sokkal tisztább karaktert nyújtott. Bemelegítésnek egy több százszor hallott teszt zenét, Cassandra Wilson - Red Guitar c. számát hallgattuk meg. Néhány másodpercen belül az derült ki, hogy a gyártóra jellemző, magas hangfelbontást, könnyedén integrált basszust, gyors középső hangokat és átlagosnál határozottabban fókuszált felső frekvenciákat tűzték ki célul. Friss, élénk és mozgalmas módon jelent meg a zene, a különböző hangszerekre rögtön rá tudtunk mutatni. A rumbatök sistergése alapbeállításon szerintünk erőszakos volt, ezért beléptünk az alkalmazásba, hogy -1 dB-t levegyünk a treble sávból. Utóbbival még bőven gazdag részletességben volt részünk, kevésbé éles magas hangok mellett. Nekünk hifis megközelítésből tetszett, hogy a korábbi fátyolos és homályos karakterű, tipikusan Bluetooth-os Px7 után egy bátrabb és nyersebb hangzásban volt részünk. Általa az énekesnő és a komplett mű közvetlenebben, jobb jelenlét érzettel jelent meg.
Kicsit nehezebb leckét adtunk fel Gregory Porter nagyzenekarral kísért Quizas, Quizas, Quizas c. darabjával. Az olcsó(bb) Bluetooth füleseknél gyakori jelenség, hogy halk járatáson sistergő zajt generálnak, mely elnyomja a dinamikus részleteket, emiatt kis terhelésen döglött, unott módon jelenítik meg a zenét. A Px7 S2e akkor is megőrizte a színpadkép mozgását és a különböző hangszer csoportok irányait, ha mindössze 10-20%-os terhelést kapott. A Bluetooth kapcsolaton keresztül is jól megőrizte a finom, testes nagybőgőt, finoman úszó vonós hangszereket és Porter karizmatikus orgánumát. A klarinét gyengéden úszott be, a kísérő dob mellőzte a túl csattogó, erőszakos jelleget. Elhittük, hogy igazi zenészek játszottak a fejünkben lévő virtuális térben annak ellenére, hogy a színpad középpontja kissé szélesítve jelent meg. Bekapcsolt ANC esetén csak alig hallgató, lágy susogás törte meg a zeneszám váltások közti csendet, mint amikor egy hotelszobában alapjáraton üzemel a légkondi.
A jazz és klasszikus daraboknál hallott, finom részletekre kihegyezett karaktert hallva kíváncsiak lettünk, hogy nem válnak-e túl szárazzá a keményebb, könnyűzenei zsánerbe tartozó műsorok. Szerencsére nem így történt, a fejhallgatóban dolgozó DSP csatasorba állította a legmélyebb basszusokat is, ahogy Post Malone, a Linkin Park vagy Apashe zúzós ütemei lejátszási listára kerültek. Ugyanazzal az aprósággal kellett számolni, mint más zenei stílusoknál is: alapbeállításon kissé éles és rideg magas hangokat kaptunk, ami kellemetlen és fárasztó lett volna hosszú távon. Azonban ahogy 1-2 dB-t lejjebb vettünk az alkalmazásban lévő EQ csúszkán, lazább és könnyedebb előadásmódra sikerült cserélni a kezdeti, többé-kevésbé szigorúbb B&W szignatúrát.
Végszó
Ha az a kérdés, hogy melyiket válasszuk, a sima B&W Px7 S2-t vagy az e betűvel jelölt, frissített kiadást, akkor utóbbi egyértelműen jobb hangminőségre és telefonálási élményre is. Ráadásként ez a kiadás ötféle színben készül, ami nem kis előnyt jelent a megjelenésre kényes hölgyeknek. Azért is hajlunk az újabb verzió felé, mert a napokban árkedvezményt szabtak ki rá és a 170 000 forint körüli listaár helyett e sorok írásakor nagyjából 110 000 forintért tudjuk hazavinni. Utóbbival már egészen más a leányzó fekvése. A kategóriától elvárt funkciók bepipálásán kívül megjelenése és hangkaraktere is szebb ahhoz képest, amit az általunk eddig kipróbált, 100 000 forint körüli Bluetooth fejhallgatók zöme nyújtott.
