Neotech NEP-3002G tápkábel teszt
Megújuló hangélmény
2025. április 7., hétfő, 17:15
Neotech audio hifi kábel tápkábel Neotech kábel Neotech tápkábel audio kábel hifi kábel Neotech teszt kábel teszt tápkábel teszt Neotech kábel teszt Neotech tápkábel teszt
A zavarba ejtően széles hifi eszköz kínálatban könnyű elveszni, különösen akkor, ha rendszerünk finomhangolását, vagyis a fő eszközök (erősítő, hangfal stb.) utáni mellékes kiegészítők beszerzését tűzzük ki célul. A gyártók végeláthatatlan listája könnyen szűkíthető, ha a nagyobb nevekkel kezdjük, utóbbiak közé tartozik a Neotech is, melynek kínálata nemrég jelentősen megújult. A NEP-3002G egy felső kategóriás tápkábel, kipróbáltuk, mit tud hangzásban javítani, ha az erősítő és lejátszó is ilyet kap.
Egy atommal előrébb
A tajvani hifi kábelóriásként ismert Neotech látszólag kényelmesen görgette maga előtt meglévő szériáit. Megszoktuk, hogy komótosan, megfontolt tempóban hozott újdonságokat a piacra, valószínűleg ezért okozott meglepetést, hogy minden különösebb előjel nélkül megújult a gyártó felhozatalának egy jelentős hányada. Egy meghatározott termékkört, a (globális mércével) felső, illetve felső középkategóriához tartozó, ezüstözött OCC vezetős modelleket egy mozdulattal sutba vágták.
A kivezetett kábeleket hasonló (vagy éppen azonos) keresztmetszetű és geometriájú, de ezüst helyett grafén tartalmú kábelek váltják le. Egyetlen atom vastagságú grafénréteg vonja be a G betűvel jelölt kábelekben lévő rézszálakat. Alkalmazása a gyártó szerint növeli a vezetőképességet és csökkenti az ellenállást. Ennél többet egyelőre nem tudunk megosztani a grafén tulajdonságairól, de aki érdeklődik a mélyebb fizikai része iránt, hosszas angol leírásokban ismerheti meg elektronikai előnyeit többek között a graphenea.com oldalán.
Egyedi opciók
Ahogy a NEP-3000 széria többi tagja, a NEP-3002G is folyóméterre kapható termék, vagyis a vásárló tudja eldönteni, hogy milyen hosszúságút szeretne. Össze lehet szerelni otthon, bár ez az opció amatőröknek logikus okokból nem ajánlott. Létezik belőle készre (Budapesten, kézzel, a KáCsa technikusai által) gyártott kiadás is, 1,5 méteres hosszúságban, a Neotech által javasolt dugókkal (NC-P303II és NC-P312II). Mi ezt a változatot próbáltuk ki. Az említett készkábel ára e sorok írásakor 260 000 forint körül mozog, meg kell jegyezni, hogy ebből nagyjából 130 000 forintot a monokristályos réz érintkezőket tartalmazó csatlakozópár tesz ki. Lehet faragni a végösszegből más (például Furutech) gyártó dugóinak alkalmazásával, de meg kell győződni arról, hogy az alternatív csatlakozóház be tudja fogadni a viszonylag nagy, 15 mm teljes átmérőjű kábelt.
Küllem
A NEP-3002G-t biztosan nem fogják összekeverni ezüstözött rézvezetős elődjével, mert utóbbi más külsővel rendelkezett. Ahhoz képest a friss kiadás letisztultabb, kevésbé feltűnő, metál-bézs színű fényes PVC köpenyt kapott. Ami a gyártási minőséget illeti, kifejezetten igényes. A csatlakozók illesztései pontosak, a kábelrész masszív. Amennyiben a leendő tulajdonos a színvilágon is módosítana, tud hozzá kérni minimális feláron matt szürke, fehér vagy fekete kábelharisnyát is. A szóban forgó termék meglehetősen vaskos és nehéz, ráadásul a Neotech csatlakozók miatt rugalmatlan végekkel rendelkezik. Utóbbi nem kimondottan hiba, de érdemes számításba venni, ha szűkebb médiabútorral rendelkezünk. Célszerű legalább 20 cm helyet szabadon hagyni az erősítő/lejátszó mögött (nyitott állványok előnyben), hogy a feszülő kábel ne jelentsen gondot a csatlakozókra nézve.
Meghallgatás
A Neotech NEP-3002G kipróbálására egy Arcam Radia ST25 hálózati zenelejátszót és Radia A25 erősítőt tartalmazó sztereó eszközpárost alkalmaztunk, mely Epos ES-14N hangsugárzókat szolgált ki. Kiindulási alapnak saját IsoTek EVO3 Premier kábelünket (listaára 65 000 forint körüli) használtuk, mely széles körben ismert opció belépő, illetve középkategóriás rendszerekhez. Többször meghallgattuk egy zeneszám meghatározott részét, majd átváltottunk a Neotech kábelekre és azonos jelszinttel (hangerővel) megismételtük a folyamatot. Kíváncsiságból az eggyel kisebb, korábban bemutatott NEP-3003G-t is összevetettük tesztalanyunkkal.
A hangminőséget nem véltük rossznak a kiindulási alapot nyújtó IsoTek esetében sem, bár a térhatás közel nem olyan volt, amit egy közel négymillió forint összértékű lánctól elvártunk volna. A színpad megjelenésében és a kisebb részletek körül is bizonytalanság, homályosság volt érzékelhető. A zene közvetlenül a hangsugárzók tengelyéből érkezett, nem igazán vált le a dobozok síkjáról. Ezt követően cseréltünk és azonnal, teljesen más térmélységet kaptunk. A levegősség, vagyis a távolabbi és közelebbi részletek közötti elkülönítés jobb volt a Neotech esetében és a színpad kiosztása is stabilabb, határozottabb irányba változott. Ráadásként a magas frekvenciás részletek pozitív értelemben nyersebb tónussal jelentek meg.
Mindez Yuja Wang - Ravel c. klasszikus zenei albumában pontosabban és tisztábban adta vissza a fúvósokat, ütős hangszereket és minden hirtelen, csengő hangeffektust. Cassandra Wilson - Red Guitar c. énekes jazz darabjában hasonló különbségeket hallottunk. A kezdeti, zavaros térképzés és bizonytalan, fedéseket tartalmazó magas hang megjelenítés után a Neotech jobb fókuszt és több pontosságot eszközölt, ráadásul az énekes nemcsak a színpad közepe, hanem a hallgatói pozíció felé is közeledett. Jobban átjött az élet és pezsgés ezekből a művekből. Akkor is a Neotech javára változott a zenehallgatási élmény, ha nem komolyzene, hanem keményebb, elektronikus elemeket tartalmazó műsor került a lejátszási listára. Ilyen volt a Massive Attack ikonikus Angel c. száma is. Saját "alap" kábelünk esetében is élveztük az energikus, nehéz ütemeket, feszes mélyhangokat, de közben a hegyes, kiugró részleteken fedettséget hallottunk. Bekerült a Neotech és hirtelen egyenesebb, transzparens irányba módosult az összkép.
Összességében a tisztaság és színpad volt, amiben szubjektív megítélésünk szerint jelentősen javult a hangminőség. Írott szóval nem lehet ezt kellően érzékeltetni, de egy utolsó példát meg kell említeni. Dave Brubeck - Take Five-jában a szaxofon homogén sávként, ömlesztve töltötte ki a két hangsugárzó közti szakaszt. Bekerült a NEP-3002G, és a szaxofon végre levált a hangsugárzókról, a korábbi lapos sáv helyett domborúbb, határozottabb, közvetlenebb módon jött elő. Frissebb, élőbb zenei élményt kaptunk, ami nemcsak a központi elemeket, hanem a cintányért és a halkabb zongorás akkordokat ugyanúgy előnyösen befolyásolta.
A NEP-3003G és NEP-3002G közvetlen összehasonlítása esetén közös előny volt az (alap állapothoz képest) zavartalanabb közép/magas frekvenciás megjelenítés. Azonban a NEP-3003G bizonyos, magas hangokból álló részleteket kissé szigorúan kezelt, a basszust többé-kevésbé behatárolta, amitől sterilebb volt a zene. A NEP-3002G esetében lazább dinamikai korlátokat kaptunk, minket jobban meggyőzött a vele elért természetesség és a lazább, ugyanakkor jobban integrált basszus. Fontos tudni a félreértés elkerülése érdekében, hogy nem hangszínszabályzó módjára "viselkedtek" az említett kábeleket, inkább az adott hangok térbeli jellegét, fókuszát befolyásolták.
Végszó
A próbával az derült ki, hogy a Neotech NEP-3002G forráseszközzel és erősítővel alkalmazva egyaránt segít őszintébb és sztereó színpadra értve pontosabb hangzást megjeleníteni. A jobb hangélmény nemcsak a névtelen, fekete kábelekhez, hanem belépő/közép kategóriás alternatívákhoz viszonyítva is azonnal érzékelhető. Saját teszt rendszerünkben kizárólag előnyösen változott az általános mélységérzet, atmoszféra ábrázolás és a magas frekvenciák fókusza. Durván 20 000 forint/méter a különbség a NEP-3003G és NEP-3002G között, minket utóbbi ár/érték aránya jobban meggyőzött.
Funkcionális hátrányként leginkább a kábel viszonylagos merevségét lehet említeni, bár nyitott hifi állvány esetében nem valószínű, hogy az gondot jelent. Nyitott kérdés marad, hogy a kapott eredményben mennyire kulcs tényező a Neotech saját tápcsatlakozója, mely a készkábel árának jelentős részét képezi. Mindenesetre a NEP-3003G szerintünk jó középút a milliós ultra high end és a többé-kevésbé kompromisszumos belépőszint között. Otthon, saját rendszerében előzetes egyeztetéssel bárki ki tudja próbálni, továbbá a KáCsa szaküzlete is kibővült egy zenehallgató szobával, ahol a különböző kábelek tudása saját füllel összemérhető. A NEP-3002G részünkről határozottan megérdemel egy Ajánlott Vétel cédulát.
Neotech NEP-3002G tápkábel
Műszaki adatok
Érkeresztmetszet: | 3x4 négyzetmilliméter |
Vezetőanyag: | OCC réz grafén réteggel |
Külső átmérő: | 15 mm |
Szigetelés: | CL3 PVC |
Ár (a cikk megjelenésekor): |
77 610 Ft/m 1,5 méteres, készre szerelve: 260 000 Ft |
Forgalmazó: |
KáCsa Audió Kft. +36-1-220-9100 +36-30-884-1234 1164 Budapest, Rádió utca 1. |
Szubjektív vélemény
Hangminőség: | |
Kivitel: | |
Ár/érték arány: |
További cikkek: