Hama WLAN adapterek

Majd a WiFi odavifi

2013. április 5., péntek, 15:25

Hama WiFi adapter WLAN adapter Hama 53122 Hama 53123 WiFi WLAN

Hama 53122 WLAN adapterHama 53122 WLAN adapterHama 53122 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama WLAN adapterHama WLAN adapterHama WLAN adapterHama WLAN adapter

WiFi Client üzemmód

Első lépésben a Client Mode-ot teszteltük. Tehát beállításban is ezt az opciót pipáltuk ki. Itt választhatjuk a WPS-t, ami elvileg a legegyszerűbb, vagy a Site Survey opciót, ami kilistázza számunkra az elérhető WiFi hálózatokat. Mi elsőként az előbbi, automata opciót választottuk. Sajnos az egyszerűnek kitalált WPS már korábbi tesztjeinkben is inkább tűnt akadálynak, mint segítségnek. Így járt a HAMA kis WiFi adaptere is, ami látszólag csatlakozott, gyakorlatilag azonban nem tudott adatot átvinni. Hasonló problémával küzdöttünk mikrohifik és Blu-ray lejátszók tesztelésekor is, tehát nem ért meglepetés. A hiba nem a Hama termékében van, hanem az egész rendszer kiforratlanságában. Ezért aztán visszatértünk a kézi beállításhoz, a hálózat kiválasztásával és a jelszó megadásával. Ehhez viszont előbb resetelni kellett WiFi adapterünket. A LAN kábelt kihúztuk, a gombot 10 másodpercig nyomva tartottuk, hagytuk az eszközt újraindulni, majd a biztonság kedvéért, pár másodpercre a tápot is kihúztuk belőle és még a beállításhoz használt számítógépet is újraindítottuk. Igen, ezek bizony Windows-os beidegződések.

Hama 53122 WLAN adapterHama 53122 WLAN adapterHama 53122 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama 53123 WLAN adapterHama WLAN adapterHama WLAN adapterHama WLAN adapterHama WLAN adapter

Hama 53123 WLAN adapter

Sajnos a nagy reset azt is jelentette, hogy előröl kezdhettük a beállítást, tehát jött a Quick Setup és az időzóna választás. Ezután Client mód, majd pedig a Site Survey opciót használtuk. Az elénk táruló listából kiválasztottuk a WiFi hálózatunkat és beírtuk a jelszót, illetve kipipáltuk a megfelelő titkosítási módot. Ugye mindenki, akinek otthon WiFi-je van, valahol feljegyezte annak a biztonsági beállításait? Ugye van miből puskázni? Nekünk van és nagyon jól jött, mert fejből maximum(!) a jelszóra emlékszünk, vagy néha még arra sem pontosan, de arra, hogy a WiFi titkosítása milyen rendszerben történt, már tényleg nem!

Tipp:

A WiFi beállításait egy a hálózatra vezetékkel bekötött számítógépen gyorsan ellenőrizhetjük. Windows alatt lépjünk be a  Hálózati és Megosztási központ nevű menübe, ami akár a vezérlőpultra, akár a hálózati csatlakozás ikonjára kattintva elérhető. Ide bejutva látunk egy kis ábrát, számítógép, házikó és földgömb ikonokkal. Ezek mellett van a ?Teljes térkép megjelenítése? menüpont. Erre kattintva megjelenik sok kis csinos ikon. Láthatjuk a hálózatunkon elérhető gépeket és azok összeköttetéseit. Jó esetben a WiFi routerünk, ikonja még képében is hasonlít magára a készülékre. Erre kattintva egy böngészőablakban (Firefox, Chrome, stb) megjelenik a router menüje. A szükséges rendszergazda jelszó beírása után itt megnézhetjük a biztonsági beállításokat, a jelszót és a titkosítás típusát is. Ezekről bővebben a roterünk használati útmutatójában találhatunk információkat. Ha a kis füzetet kidobtuk, akkor a gyártó honlapján érdemes keresni a leírást. Ha routerünket az internetszolgáltatónk adta és szerelte fel, akkor őket érdemes felhívni!

Ha mindent beírtunk és pipáltunk, akkor a következő lépésben egy percet várjunk! A program csendben dolgozik, majd egyszer csak azt látjuk, hogy a kapcsolat létre is jött.

Ezennel üzembe helyeztük kis WiFi adapterünket amit kedvünkre használhatunk otthonunkban a LAN csatlakozós eszközeink WiFi képessé tételére. Tulajdonképpen egyszerű, bár gyorsnak nem nevezhető. Az a helyzet, hogy az olcsó eszköz kezelőfelülete kimondottan lassan teszi dolgát, az egyes beállítások elmentése vagy éppen egy újraindítás, bekapcsolás több mint egy percig is tarthat. A jó hír az, hogy ezzel igazából elég egyszer megküzdeni és onnantól többet nem kell hozzányúlni.

A teszt során igyekeztünk a Hama adaptereinek dolgát megnehezíteni, ezért egy olyan helyet választottunk, ami a routertől távol esik és ahol okostelefonok és tabletek is rendszeresen elvesztik a kapcsolatot.

Hama WLAN adapter

Az első próbatétel során, az IPTV SD felbontású műsorai zökkenőmentesen nézhetőek voltak. A teszt alatt a kis eszköz tápellátását az IPTV set top box USB csatlakozójáról oldottuk meg. Ez az a csatlakozó, amiről a felhasználók többnyire csalódottan állapítják meg, hogy semmire sem jó, mert a szolgáltató annak használatát szoftveresen letiltotta. Nos ez nem jelenti azt, hogy az aljzatról nem lehet az 5 V tápfeszültséget kinyerni. A Hama két kis adaptere egyformán teljesített. Az 53123 és 53122 is stabilan működött, annak ellenére, hogy saját (2/1,2 A) tápjuknál jóval kisebb, 0,5 A kimenetű USB aljzatról használtuk őket.

Hasonló felállásban, vagyis az USB csatlakozóról táplálva kezdtük a Blu-ray lejátszós tesztet is. Itt azonban megjegyezzük, hogy ez egy olyan típussal zajlott, ami képes 1 A leadására is. Első tesztalanyunk az 53122 volt.

Első körben visszafogott méretre tömörített HD filmekkel próbálkoztunk. A kisebb, 6-7 Mbps műsorok gond nélkül lejátszhatóak voltak, majd tovább lépve a 9 Mbps tartományba, ahol egy két órás film tipikusan 8 GB körüli méretű, már alkalmanként kisebb döccenés is látható volt. Innen tovább kúszva felfelé a minőségben és persze az adatfolyam nagyságában, a lejátszás egyre jobban szaggatott. Elérve a 16 Mbps szintet, ami már igen jó részletgazdagságot adna Full HD felbontásban, a műsor sajnos már élvezhetetlenné vált.

Ezután következett az 53123, előbb gyári, majd egy nagyobb, külső antennával. Bár mindkét esetben arra számítottunk, hogy a vétel jobb és stabilabb lesz, ez sajnos nem teljesült. Nem pont ugyanott és ugyanolyan mértékben akadt meg a lejátszás, a különbség azonban elhanyagolható volt. Persze ez nem jelenti azt, hogy az 53123 nem képes jobb vételre, mint az 53122. Az 53123 antennája ugyanis cserélhető, ami nem csak nagyobb (mint tesztünkben is) pálca használatát teszi lehetővé, de akár hosszabbító segítségével jobban pozicionált, esetleg irányított, külső antenna bekötésére is módunk van általa. Egy nagyon egyszerű külső antenna 1 m kábellel, kevesebb mint 1500 Ft és egy egyszerűbb irányított antenna ára sem éri el a 4000 forintot.

A fentiekből is látszik, hogy a kis eszközök stabilan hozzák, amit várunk tőlük. Persze gyenge jel mellett csodát nem tehetnek ezek sem. Ezért aztán jött is a második felvonás, ahol WiFi Hotspot szerepkörben (ha úgy tetszik adóként) használtuk a kis adaptereket.

WiFi Hotspot

A beállítás ezúttal sem volt túl komplikált. Nagyjából úgy kellett kezdjük, mint az előbb. Persze mivel korábban már beállítottuk őket egy feladatra, az első dolgunk a gyári állapot visszaállítása volt, vagyis áramot adtunk a kis adaptereknek és a reset gombot bő 10 másodpercig nyomva tartottuk. Majd egy percig hagytuk a gépet pihenni, ezután áramtalanítottuk, bedugtuk a LAN kábelt és a tápot. Kezdtük a beállítást az elejéről, ám ezúttal a Personal Hotspot (Access Point) módra kattintottunk.

A következő képernyőn az első sorban találjuk az SSID beállítás lehetőségét. Itt adhatunk nevet a létrehozandó WiFi hálózatunknak. Alapból ez ?default?-ként van kitöltve, ami igen csak bugyuta név volna, ha úgy hagynánk. Adjunk hát neki valami nevet! A következő sorban a titkosítás módját választhatjuk ki. Alapértéken ez ?WPA pre-shared key?-re van állítva, ami éppen jó is. Az ezt követő két sorban sincs teendőnk, mivel az alapértékként beállított WPA2(AES) titkosítás és jelszó alapú azonosítás is teljesen elfogadhatóak. A legalsó sorban írjuk be a jelszót, amit használni szeretnénk. Egyúttal jegyezzük is meg, esetleg írjuk fel azt. Ha ez megvan, akkor kattinthatunk is az ?APPLY? gombra. Ekkor megjelenik a következő oldal, ahol ismét megnyomhatjuk az ?APPLY? gombot, majd várhatunk 55 másodpercet, még a rendszer beállításainkat elmenti. Ezután még az ?OK? gombra kattinthatunk. Ha ez megvan, akkor máris kihúzhatjuk a kis adapterünket és vihetjük rendeltetési helyére.

Ezt az üzemmódot olyan módon teszteltük, hogy a WiFi adaptert a korábbi helyszíntől egy szobányira, úgy 5 m távolságban üzemeltük be, a helyi kábeles hálózaton keresztül csatlakoztatva azt. A kábelt a kékkel jelölt ?WAN? feliratú aljzatba csatlakoztattuk. Tesztünk alatt az 53123-ra osztottunk a Hotspot (ha úgy tetszik adó) szerepet, az 53122 pedig a Blu-ray lejátszóba csatlakozott. A Hama 53123 saját tápegységét használta, a kisebb modell pedig a lejátszóról kapta az áramellátást.

Hama 53123 WLAN adapterA korábbi filmeket tesztre hívva, ezúttal a 17 Mbps bitrátájú felvételek is akadozás nélkül lejátszhatóak voltak. Az egyetlen problémás felvétel egy nyers, 28 Mbps-es 3D felvétel volt. Adott körülmények között ez is remek eredmény volt, így tovább is léptünk a következő tesztelési pontra.

A harmadik üzemmód a titkos favorit, amit a Hama valamiért nem hirdet. Ez volna az Universal Repeater ami egy már üzemelő WiFi hálózathoz képes egyfajta átjátszó állomásként csatlakozni, ezzel kiterjesztve annak használhatóságát. Ez az üzemmód General Setup alatt található, de mivel a Hama hivatalosan nem sorolja fel, mint támogatott üzemmódot, ezért ennek beállítására sem térünk ki. Mivel ez az eszköz számára talán leginkább megterhelő, ezért ehhez mindenképpen a saját, nagyobb áram leadására képes tápegység használatát javasoljuk. Mi kipróbáltuk és sebesség tekintetében nagyon jó eredményeket értünk el vele. A készülék hozta a tőle maximálisan elvárható jelerősséget és csatlakozási sebességet is.

Végezetül leírjuk mi is az a sokkal érdekesebb dolog, amit már a cikk elején is emlegettünk.

A Hama kis WiFi-LAN adapterei igazi kis problémamegoldó svájci bicskák. Az, hogy mindkét irányban működnek, vagyis vezetékes jelet is tudnak vezeték nélkülivé tenni és fordítva, olyan felhasználásra is alkalmassá teszi őket, ami a leírásban külön nincsen kiemelve, ugyanakkor a beállítási módja mégis le van írva. Bár ez így elsőre ellentmondásnak tűnhet, valójában nem az!

A teszt írása közben esett meg, hogy az időjárási körülmények miatt megszakadt az irodában az internet kapcsolat. Ez persze mobilnettel, a telefont használva könnyű lenne megoldani, ha csak egy laptopot kéne ellátni nettel. Jelen esetben azonban 4 db asztali gépről és egy notebookról kellett gondoskodni, olyanokról is, amik nem rendelkeznek WiFi kapcsolattal. Ezért aztán a Hama 53123-as típusú adaptert a már korábban leírt módon beállítottam ?Client Mode?-ra. Vagyis nagyjából azt csináltam, mint amikor az IPTV számára állítottam be az eszközt. Csupán annyi különbséggel, hogy WiFi hálózatként ezúttal az Android telefonnal rögtönzött Hotspot-ra csatlakoztam, a WiFi adapterből érkező kábelt pedig az IPTV helyett az irodai Switch-be dugtam, oda ahová eddig a router felől jött a kábel.

Ezután mindegyik gépen jobb-klikkeltem az óra melletti kis hálózat ikonra és kiválasztottam a hibaelhárítás menüpontot. Egy perc múlva az összes gépen volt internetkapcsolat, így nem késett a munka.

Amikor a vezetékes internet helyreállt, elég volt a kis Hama adapter vezetékét kihúzni, a rendes kábelt visszadugni és a számítógépeken ismét a hálózat-hibajavítás menüre kattintani. Elsőre talán komplikáltnak tűnik, de 1 db Androidos telefon és egy Hama adapter segítségével 7 perc alatt sikerült olyan internetkapcsolatot rögtönözni ami az iroda összes gépe számára hozzáférhető volt és nem kellett hozzá semmilyen programot telepíteni! Az egyedüli feladat a ?hibaelhárítás? kattintása volt, de az is csak azért, hogy a gépek gyorsabban észrevegyék a változást.

Ítélet

A Hama 53122 és 53123 is jól teljesített a tesztek alatt. Sokoldalúságuk nem is annyira abban keresendő, hogy hány üzemmódot tudnak, inkább abban, hogy hányféleképpen lehet őket használni.

Az 53122-es főleg azért tetszett, mert két apró kábellel WiFi képessé lehetett vele tenni rengeteg eszközt. Kis mérete miatt könnyen elrejthető, észrevétlenné tehető ott ahol jó a vétel. Persze ott ahol a WiFi gyenge, nem volna bölcs dolog egy falra akasztott tévé hátuljára rögzíteni, hiszen a tévé fémlemez hátlapja és a fal között messze nem ideálisak a vételi körülmények.

Rugalmasság szempontjából sokkal inkább vonzó az 53123, ami USB modem csatlakozásával már alapból is többet tud. Lecsavarható antennája ezt a sokoldalúságot csak tovább erősíti. Egy külső antennával még a kisebb modellnél is rafináltabban elrejthető, akár be is építhető egy kisbuszba vagy taxiba. Ezzel a típussal egyszerűen meglódul az ember fantáziája.

Végső soron mindkét modellt jó szívvel tudjuk ajánlani a WiFi problémák orvoslására.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.