Furutech GT2 NCF USB kábel teszt

2024. szeptember 30., hétfő, 19:00

Furutech kábel USB kábel Furutech kábel kábel teszt Furutech teszt Furutech kábel teszt USB kábel teszt Furutech USB kábel

A japán székhelyű Furutech mindig igyekszik kitalálni valamit, hogy az otthoni zenehallgatás szerelmesei kalapáccsal rohanjanak malacperselyükhöz. Ezúttal olyan kiegészítőt próbáltunk ki tőlük, mely magasabb kategóriás, USB-B bemenettel rendelkező D/A konverter tulajdonosok figyelmét kelti fel. A Furutech GT2 NCF USB kábel minden apró részletét alapossággal tervezték, de hogyan függ össze ez a zenei élménnyel?

Furutech GT2 NCF USB kábelFurutech GT2 NCF USB kábelFurutech GT2 NCF USB kábelFurutech GT2 NCF USB kábel tesztFurutech GT2 NCF USB kábel tesztFurutech GT2 NCF USB kábelFurutech GT2 NCF USB kábel

Technikai részletek

Bármilyen USB A-B kábel alkalmas rá, hogy a számítógépet (vagy erre szolgáló zenei szervereket, digitális futóműveket) a D/A konverterhez csatlakoztassunk. Látszólag érdektelen összetevő, mégis megnő a jelentősége minőségi zenehallgatásra szolgáló, high end hangrendszernél, mely érzékenyebb a digitális jelfeldolgozás során kialakuló hibákra és érzékelhetőbben mutat azokra.

Japánról köztudott, hogy régóta megszállott zene, illetve hifi rajongók. Így nem meglepő, hogy a csatlakozókra és audió-videó kábelekre specializálódott Furutech különleges és szokatlan technológiákat, eljárásokat dolgozott ki az évtizedek során. Utóbbiak közé tartozik a kétlépéses Alpha eljárás, melynek során extrém alacsony hőmérsékletű (a fém erősebb molekurális összekapcsolódása érdekében) és mágnesesség eltávolító kezelést eszközölnek a vezetőanyagon. A GT2 NCF is e technológiával készült. Ezüstözött külsejű rézszálakkal továbbítja a jelet, továbbá egy zajcsillapító szálat (drain wire) is tartalmaz, amit szintén Alpha technológiával kezeltek.

Furutech GT2 NCF USB kábel

A kábel meglehetősen merev annak ellenére, hogy sodort vezetőszálakat tartalmaz. Nem kimondottan hajlékony, amit főleg a háromszoros árnyékolás okoz. Az adatküldésre szolgáló, polietilénnel szigetelt ereket egyenként alumínium/mylar fóliaréteg takarja el 100%-os fedéssel. A négy csatornát egy közös árnyékolással is bevonták, mely szintén 100%-ban takarja a csatornákat, 25% mértékű extra átfedéssel. Ezt a fóliát veszi körül egy (Alpha) fémszálas fonatréteg, amit vibrációcsökkentő fekete PVC köpeny és fekete/lila külső harisnya követ.

Furutech GT2 NCF USB kábel

Az USB-A és USB-B csatlakozók házai kívülről sima műanyagnak néznek ki, de ezekbe került a gyártó saját fejlesztésű NCF (Nano Crystal Formula) technológiája. Utóbbi kettős tulajdonsággal rendelkezik. A gyártó honlapján lévő leírás szerint "először megszűnteti a statikusságot negatív ionok generálásával, másodsorban pedig a hőenergiát távoli infravörössé alakítja".

Furutech GT2 NCF USB kábel

Hangminőség

A különleges technológiák mit sem érnek, ha nincsen hatásuk a zenei élményre. Az itthoni importőr (KáCsa Audio Kft.) rendelkezésünkre bocsátott egy tesztkábelt, hogy kipróbáljuk saját rendszerben is. Éltünk a lehetőséggel, egyúttal igyekeztünk a 70 000 forintos (ennyibe kerül a 0,6 méteres kiadás) kábellel harmonikus, felsőkategóriás láncot kialakítani, hogy ne legyen több a hús, mint a leves. Ezt szem előtt tartva RME ADI-2 DAC FS fejhallgató erősítővel egybeépített D/A konverter volt az elektronika. A meghallgatás Campfire Audio Moon Rover (teszt hamarosan) fülhallgató és Sennheiser HD 800 S fejhallgató alkalmazásával történt.

Furutech GT2 NCF USB kábel teszt

Az említett eszközök láttán joggal gondolja laikus, hogy már önmagukban is tökéletes hangminőséget nyújtanak. Akkor is, ha teljesen átlagos összekötőn érkezik az adat. Hogy legyen viszonyítási alap, a próbát egy párezer forintos Profigold USB kábellel kezdtük. Igaz, hogy a hallható felbontás már azzal is elképesztően magas volt. Cassandra Wilson - Red Guitar c. számában minden hangszer kristálytisztán jelent meg. Viszont az összkép furcsán steril érzettel jött át, amit mi a fülesek és a DAC analitikus alapkarakterének tulajdonítottunk. Mindenesetre egyáltalán nem okozott csalódást, amit e kiindulási alap nyújtott. Elvégre a magas felbontású digitális hang általában ilyen: helyenként túlkontrollált, de részletekben gazdag.

Furutech GT2 NCF USB kábel teszt

A Furutech GT2 NCF beillesztésével rendkívül apró különbségek voltak hallhatók. Eleinte nem tulajdonítottunk nekik jelentőséget, de 5-10 másodperc elteltével beláttuk, hogy az elhanyagolhatónak vélt változások, huzamosabb ideig tartó használatnál élvezhetőbbé tették az összképet. Nehezen fogalmazódott meg, hogy miben lett más a hangzás, mert az USB kábel egyáltalán nem olyan módon befolyásolta a zenét, mint egy analóg összekötőkábel vagy egy parametrikus EQ. A hangszín és a dinamikaábrázolás szerintünk semmit nem változott. Viszont a hangszerek körvonalazása és az azok közti virtuális tér finomabban jelent meg. Az alapkategóriás USB kábelnél laposabb volt a színpad. A GT2 NCF esetében finomabb, mégis határozottabb irányítottsággal jelentek meg a hangszerek, de a fő különbséget nem frekvenciák, hanem a zenei élmény oldaláról tapasztaltuk meg. Ugyanaz a zeneszám kevésbé volt steril. Megmaradt a tisztaság, de mentálisan könnyebb, pihentetőbb volt befogadni ugyanazt a művet, változatlan jelszint (hangerő) mellett.

A The Brubeck Quartet - Take Five c. száma kellemes örökzöld jazz klasszikus, amit mindig szívesen hallgat a magunkfajta szakújságíró esős délutánokon vagy terméktesztelések közben. A hangösszetétel kevésbé volt olyan tarka, mint a Red Guitar esetében, kevesebb hangszerre kellett figyelni, amelyek szellősebb térben helyezkedtek el. Az eltérés e műnél nem "apró", hanem radikális volt. Eleinte mi sem akartuk elhinni, de az alapkábelnél konkrét fejfájást okozott, ha a cintányérra koncentráltunk. A Furutech beillesztése által minimálisan, de pontosabban helyezkedett el a szaxofon a virtuális színpadon és azonos terhelési szint mellett bármennyire figyeltük az ütőshangszert, semennyire nem okozott kellemetlen, fejfájdító érzést. Bármi volt az, eltűnt. Utóbbi sok kérdést vetett fel bennünk és ismét kerestük a megfelelő szót, hogy leírjuk a GT2 NCF előnyét. Egyre kevesebb kétségünk maradt, hogy a hallható frekvenciák módosítása helyett egy pszichoakusztikai variálás fültanúi voltunk.

Furutech GT2 NCF USB kábel

Alternatívák

E sorok írásakor hasonló összegért kapható többek között az AudioQuest Carbon USB A-B kábel, mellyel mi is rendelkezünk. Az említett szettben az a szubjektív konklúzió született, hogy mindkét kábel segített a részletek csupaszabb, zavarmentesebb megjelenítésében (zavar alatt nem a magnókazetta sercegése értendő, hanem a zene mélyebb részleteinek befogadhatósága), de néhány apró eltérés miatt egyértelműen más irányba terelték a hosszútávú hangélményt. Az AQ esetében inkább a tisztaság és felbontáskifejezés felé billent a mérleg. Enyhén kontrasztosabb alaptextúrát adott a zenéknek, ami a Sennheiser HD 800 S eleve száraz karakterével kevésbé bizonyult előnyösnek. Egy lassabb, lágyabb hangzású füles hangzását lehetséges, hogy jobban kompenzálja egy Carbon beillesztése. A Furutech finomabb kontrasztábrázolást tudott megvalósítani, ami a kísérlethez választott fülesekkel és RME D/A konverterrel egy mentális szinten kellemesebb összhatást jelentett. Ismét meg kell jegyezni, hogy az AudioQuest Carbon és Furutech GT2 NCF sem színezte a frekvenciákat, inkább a zenei összetevők és füllel kevésbé hallható részletek "végső simításaiban" mutatkozott meg rendszerező hatásuk.

Záró gondolatok

A Furutech GT2 NCF előnye, hogy negatív irányba semmit nem módosít egy hétköznapi USB kábelhez képest. Magas felbontású hangrendszerben segítséget tud jelenteni, ha hosszútávon fárasztóbb, feszültebb az alapkarakter. A manapság elterjedt stúdióminőségű digitális hanganyagok rendkívüli információmennyiséget hordoznak, ami érzékeny high end füles vagy hangsugárzó tolmácsolásában elképesztő realizmust, valóságérzetet tesz lehetővé. Kérdés, hogy mentálisan ilyenkor a kábeleket akarjuk befogadni, vagy a kellemes, kikapcsolódást nyújtó zenét? A Furutech új USB kábele abban segített, hogy zavartalanabb zenehallgatásban legyen részünk és eszközeink pozitív tulajdonságai jobban érvényesüljenek. Ezért jár neki egy Ajánlott Vétel cédula. Egyedüli funkcionális negatívuma, hogy USB-C kiadás egyelőre nincs belőle, pedig egyre több DAC rendelkezik az újabb csatlakozóval. A KáCsa Audió munkatársaival történő előzetes egyeztetés után bárki ki tudja próbálni otthon, saját rendszerében is, érdemes élni a lehetőséggel.

Furutech GT2 NCF USB kábel

Műszaki adatok

Vezető: sodor, ezüstözött (Alpha OCC) réz
Árnyékolás: háromszoros (alumínium/mylar, Alpha fémfonat)
Szigetelés: polietilén, PVC
Csatlakozó: USB-A, USB-B

Iránytű

Ár (a cikk megjelenésekor):

kb. 70 000 Ft/0,6 m

kb. 85 000 Ft/1 m

kb. 98 000 Ft/1,8 m

Forgalmazó:

KáCsa Audió Kft.

+36-1-220-9100

+36-30-884-1234

1164 Budapest, Rádió utca 1.

kacsa-audio.hu

Szubjektív vélemény

Hangminőség:  
Kivitel:  
Ár/érték arány:  

Furutech GT2 NCF USB Audio & Vision Online Ajánlott Vétel díj

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.