Furutech Flow-C15 tápszűrő teszt

2024. december 31., kedd, 00:45

Furutech audio hifi kábel tápszűrő zavarszűrő Furutech kábel Furutech tápszűrő Furutech zavarszűrő Furutech teszt tápszűrő teszt zavarszűrő teszt

A hatékony zavarszűrő kiegészítők kipróbálása mindig izgalmas módon mutat rá arra, hogy egy sztereó (vagy házimozi) hangrendszer által nyújtott élményre milyen jelentős befolyással bírhat az elektromos áram. Sok kérdőjel keringett a fejünkben, míg végül kipróbáltuk saját hifi láncunkban a Furutech Flow-C15 moduláris szűrőjét, mely nemrég Magyarországon is elérhetővé vált.

Furutech Flow-C15 tápszűrőFurutech Flow-C15 tápszűrőFurutech Flow-C15 tápszűrőFurutech Flow-C15 tápszűrőFurutech Flow-C15 tápszűrő

Japán specialitás

Japánban erős hagyománya és kultúrája van a zenehallgatásnak. A globális hifi világ számos csúcskategóriás elektronikát és hangsugárzót köszönhet e szorgos, muzsikával szemben példás alázatot és törődést mutató nemzetnek. A több évtizedes szakmai múlttal rendelkező Furutech mélyen beleásta magát a kábelek, csatlakozók és tápellátás témaköreibe. Korábban különböző aktív és passzív tápelosztót, zavarcsillapító eszközt kipróbáltunk a cégtől, de eddig elkerülte figyelmünket, hogy olyan moduláris kiegészítő is létezik a gyártó kínálatában, mint az inline (magyarra fordítva nagyjából úgy értendő, hogy bemenő tápcsatorna) szűrőkből álló szériája. Laikus számára valószínűleg furcsa lehet, hogy egy 30 centis, fekete dobozkával ellátott "tápkábel szerűség" közel százezer forintba kerüljön, ezért érdemes szót ejteni arról, hogy mégis mire szolgálnak e kiegészítők.

Furutech Flow-C15 tápszűrő

Mi a funkció?

A Furutech Flow C-15 alapvető célja, hogy kiiktassa a sugárzott váltóáramú zajt. A cég honlapján (és letölthető katalógusában) lévő ismertető alapján az elektromos tápcsatornákat e tényezők szennyezhetik:

- Földzaj

- Feszültség tüskék (vagy éppen csökkenések)

- Hangrendszerben lévő magas frekvenciás kapcsolóüzemű tápegységek

- Processzorok és digitális összekötők digitális zaja

- Szituációtól függően a szomszéd lakások, irodák, azonos közmű trafón osztozó létesítmények is lehetnek zajforrások

Technikai részletek

Különböző szűrőket, tehát ettől kisebbet, nagyobbat, árban és kivitelben eltérőt egyaránt tartalmaz a Furutech "Inline Filter" szériája. A jelenleg taglalt modell egyik különlegessége, hogy kimenő végére FI-C15 dugót szereltek. Utóbbi a manapság elterjedt, szerelhető audiofil tápcsatlakozókhoz képest keskenyebb és laposabb, nincs körülötte a jellegzetes, henger alakú ház, így lapos profilú készülékekbe is befér.

Furutech Flow-C15 tápszűrő

Ami pedig az említett dobozkát illeti, erre is ad magyarázatot a Furutech leírása: "a szűrő háza két "aktív" anyaggal rendelkezik. Nano-méretű kerámia darabok és szénpor, továbbá nejlon és üvegszál alkotja, amelyek extrém hatékonyságú elektromos és mechanikus csillapítást adnak neki." A házon lévő, bemenő aljzat (AC-1501) EMI (elektromágneses interferencia) szűrőt tartalmaz, ami 100 kHz-en (8 dB mértékben), 500 kHz-en (14 dB mértékben) és 10 MHz-en (több, mint 30 dB mértékben) is végez zavarcsökkentést. A házat és kimenő dugót összekötő kábel vezető és árnyékoló anyaga is saját fejlesztésű micro OFC réz. A föld sima, a fázis és nulla vezetője pedig ezüstözött bevonattal rendelkezik. Mint minden Furutech termék esetében, a Flow-C15-ben is minden fémet Alpha-eljárással kezeltek, a mágnesesség eltávolítása érdekében.

Furutech Flow-C15 tápszűrő

Mindez a gyártótól megszokott, magas gyártási minőséggel párosul. A csatlakozók precízen illeszkednek a házhoz és a kábelrészhez, bárminemű lötyögés nélkül. A fizikai színvonal ilyen tekinteten is tükrözi az árcédulát. Amit szubjektíven kifogásolni lehet, mindössze annyi, hogy a kábelrész kissé merev, illetve egyelőre nem létezik ugyanebből DIY-szett, amit tetszőleges kábellel és csatlakozóval alkalmazni tudnánk. Az EMI-szűrős AC-1501 aljzat jelenleg külön nem is kapható, csak bizonyos Furutech termékekbe beépítve. Viszont ami kétségtelen előnye a készterméknek, hogy kicsomagoljuk, és rögtön használható.

Saját tapasztalatok

A KáCsa Audió rendelkezésünkre bocsátott egy Furutech Flow-C15 szűrőt, hogy kipróbáljuk saját rendszerben. Két szettbe is beillesztettük, az egyik Atlas (passzív) tápelosztót tartalmazott Epos ES-7N hangfalakkal, Reavon lejátszóval és Arcam erősítővel. A második lánc IsoTek V5 Sirius elosztóból, hálózatképes Marantz erősítőből és B&W hangsugárzókból állt. Annak ellenére, hogy a két rendszer teljesen más elemeket tartalmazott és egyértelműen különböző alapkarakterrel jelenítette meg a zenét, a Furutech Flow-C15 hangra gyakorolt hatása mindkét esetben szinte ugyanaz volt.

Függetlenül attól, hogy milyen stílusú zene került lejátszásra, a tápszűrő beillesztésével jelentősen javult a két hangsugárzó közötti sztereó tér összefüggősége. Különösen az Epos hangfalak esetében volt megdöbbentő, hogy szűrő nélküli állapotban az énekhang és a kísérő hangszerek csak alig jutottak a virtuális középpontig. Tisztán érzékeltük, hogy nem önálló mezőből, hanem beszorítva, a két dobozból származott a zene. Ezután beillesztettük az eszközt és sokkal kevésbé "zárták be" a zenét a hangfalak, inkább diszkréten a háttérbe kerültek és közéjük, köréjük került a virtuális hangszínpad. A sztereó térmélység és általános atmoszféra megjelenítés jelentősen jobb lett.

Ezzel együtt a lecsengések jobban kivehetők voltak és a legmagasabb frekvenciák a fül számára kellemesebb tónussal, kevésbé zavarosan szólaltak meg. Utóbbi különösen olyan rock (Led Zeppelin - How The West Was Won koncertalbum) és progresszív metal (Joe Satriani - Wind In The Trees) darabok alatt tette könnyebben befogadhatóvá a zenét, amelyek sok cintányért és elektromos gitárt tartalmaztak. Meg kell jegyezni, hogy az eszköz nem úgy módosított a hangzáson, mint egy hagyományos értelemben vett EQ. Nem hangosabbak vagy halkabbak lett általa frekvenciák, hanem a részletek tisztasága javult.

Furutech Flow-C15 tápszűrő

Szimfonikus művek esetében pontosabb elhelyezéssel és konkrétabb mélység érzettel jelentek meg a háttérben játszó fúvós és vonós hangszer csoportok. Gregory Porter - Take Me To The Alley c. albuma váltotta ki a legnagyobb meglepetést. A jazzénekes jellegzetes, testes hangját alapesetben szétterülve, lapos síkban jelenítették meg a hangsugárzók, a hangszerek szeparációja sem volt olyan profi, mint amit az erősítő/hangfal/lejátszó áráért cserébe elvártunk volna. A Flow-C15 beillesztésével pontosabb fókuszt kapott az énekhang és levált a hangsugárzók tengelyéről, ami növelte a közvetlenség érzését. A hangszerek terebélyesebb méretben és csendesebb, nyugodtabb háttérből rajzolódtak ki, amitől spontánabb, közvetlenebb zenei élményt kaptunk.

A Furutech nemcsak hangrendszerek, hanem képmegjelenítők mellé is ajánlja szűrőeszközét, amire a csomagoláson lévő 8K embléma szintén utal. Tettünk egy kísérletet a Joker és Volt Egyszer Egy Hollywood eredeti 4K Blu-ray kiadásokkal, melyeket Loewe OLED tévén néztünk. A Flow-C15 változatlanul a szűrő és falból kijövő tápkábel közé volt beillesztve. A mi rendszerünkben nem láttunk jelentős eltérést a Furutech javára, legalábbis nem egyértelműt, ezért a képminőségre gyakorolt hatás részünkről egyelőre nyitott kérdés marad. Hozzá kell tenni, hogy a gyártó honlapján lévő fotó alapján elméletileg közvetlenül a televízióba lenne érdemes beilleszteni a szűrőt, a Loewe viszont IEC-C7 (magnó, avagy piskóta) aljzatot tartalmazott, emiatt nem volt rá lehetőség. Itt érdemes megjegyezni azt is, hogy a Furutech kínálata tartalmaz egyébként C7 dugóval szerelt szűrőt is Flow-08 néven, bár papírforma szerint annak kábele és háza sem pontosan ugyanaz, mint a Flow-C15-nek. Ha lesz lehetőség rá lehetőség a jövőben, mindenképpen ki fogjuk próbálni.

Végszó

Határozottan tetszett a Furutech Flow-C15, amiért mindkét teszthez használt sztereó rendszernek úgy javította a térábrázoló, sztereó színpad megjelenítő jellemzőit, hogy negatív változásokra nem került sor. Egyes tápszűrők esetén előfordulhat, hogy túlcsillapítanak, amivel elrontják a zenei dinamikát, de a Furutech kiegészítője ártalmatlanul bánt a hangokkal, miközben a legmagasabb frekvenciákban nyugalmasabb, tisztább ábrázolást eredményezett. Eltávolítása után kifejezetten zavart, hogy a szépen összefésült, középen fókuszált színpad ismét összekuszált és pontatlan hátterű lett. Az eszköz használatával bármilyen több foglalatos, passzív (aktív szűrés nélküli) tápelosztó felvértezhető zavarcsillapító funkcióval anélkül, hogy vadonatújat kellene vásárolni. Akit komolyabban érdekel, annak jó tudni, hogy előzetes egyeztetést követően kipróbálható otthon, saját rendszerben, illetve a KáCsa Audió szaküzletében lévő meghallgató szobában is. Kellemesen meglepődtünk és elismerő gondolatokkal adóztunk az fejlesztőknek, annak ellenére, hogy a Furutech Flow-C15 képminőségre gyakorolt hatásáról egyelőre még nem sikerült tapasztalatot szerezni.

Furutech Flow-C15 tápszűrő

Műszaki adatok

Bemenet: Furutech AC-1501 (G), aranyozott érintkezők, beépített EMI szűrés
Kimenet: Furutech FI-C15 (G), aranyozott érintkezők, lapos profilú IEC csatlakozó
Csatlakozók vezető anyaga: Alpha réz
Kábel vezető anyaga: ezüstözött micro OFC (fázis, nulla) és micro OFC (föld) réz
Szigetelés: magas sűrűségű polietilén
Árnyékolás: Alpha réz fonat
Külső köpeny: rugalmas PVC
Ár (a cikk megjelenésekor): 113 270 Ft
Forgalmazó:

KáCsa Audió Kft.

+36-1-220-9100

+36-30-884-1234

1164 Budapest, Rádió utca 1.

kacsa-audio.hu

Szubjektív vélemény

Hangminőség:  
Kivitel:  
Ár/érték arány:  

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.