FiiO BT11 Bluetooth jeladó teszt
Egyértelmű jelek
2025. január 16., csütörtök, 22:20
FiiO audio hifi Bluetooth Bluetooth jeladó FiiO teszt Bluetooth jeladó teszt
A Bluetooth fülhallgatók, hangszórók jelfogadó képessége sokat javult az utóbbi évek alatt. A töretlen fejlődés következtében kisebb jelveszteséget, jobb hangzást tudnak nyújtani az újabb generációs zenehallgató eszközök. Viszont a legtöbb hagyományos számítógép, játékkonzol vagy régebbi telefon túl öreg BT elektronikát használ, ami miatt nem tud aptX, netalán LDAC kodekkel kommunikálni. A FiiO BT11 által lehetővé válik, hogy eszközünket felvértezzük Bluetooth 5.4 kapcsolattal. De van még más is.
Házi specialitás
A FiiO egyik fő szakterületét képezik a Bluetooth fogadó/küldő eszközök. Korábban kitértünk további termékkörére is: szinte a gyártó összes hordozható zenelejátszóját (DAP) és fülhallgatóját és D/A konverterrel egybeépített fejhallgató erősítőjét bemutattuk, de valószínűleg a ma taglalt termék több ember érdeklődését kelti majd fel, mint az említett kategóriák együttvéve. Az átlagfelhasználók ugyanis vesznek okostelefont, hozzá egy TWS fülhallgatót és ezzel le van tudva a multimédiás eszköztár. Miért örülünk mégis a FiiO BT11 érkezésének?
Felbontásra kihegyezve
Ahogy a cikk bevezetőjében említettük, a manapság kapható közép és prémium kategóriás, vezeték nélküli hangeszközök már sokkal fejlettebb Bluetooth kapcsolattal rendelkeznek, mint az évekkel ezelőtt gyártott alternatívák. A FiiO BT11 hivatalosan képes LDAC és aptX Lossless (valamint aptX Adaptive, HD, Low Latency stb.) kodek használatával küldeni a vezeték nélküli jelet. Erről Qualcomm QCC5181 chip gondoskodik, amely kategóriája jelenlegi zászlóshajója. A parányi jelküldő előnyei közé tartozik az átlagosnál sokkal nagyobb hatókör.
A legtöbb Bluetooth forrás 5-10 méterig képes kommunikálni, míg a BT11 (több, mint) 50 métert ígér - bármely kodek alkalmazása közben. Végre nem kell zsebre vágni a telefont, amikor elkezdjük felporszívózni a házat? Már megérte. Szabadon lófrálhatunk az irodában, miközben tart a Skype értekezlet. Mosogatás, kondizás, vagy garázsban szerelés közben sem maradunk le a tévéműsorról, legalábbis a hangjáról. És még lehetne sorolni. Ám valószínűleg a felhasználók többsége azért választja majd a FiiO kiegészítőjét, mert a vezeték nélküli kényelem megőrzésével minél jobb hangzásban és kevesebb minőségromlással kívánja élvezni kedvenc zenéit. Mindez e sorok írásakor nagyjából 20 000 forintért kapható.
Kreatív ihletmerítés
A FiiO BT11 egyfajta reakció a hasonló funkciójú, de szolgáltatásokban többé-kevésbé hátrányosabb Creative BT-W4 és BT-W5 Bluetooth adókra. A fő eltérés, hogy utóbbiaktól eltérően ez LDAC kompatibilis, de a termék honlapján táblázat mutatja a többi különbséget (melynek alapján a FiiO tudása a legmeggyőzőbb). Az is kiderül belőle, hogy a kis jeladó nemcsak okostelefonokkal működik. PC, Mac, PS4 és PS5 USB csatlakozójára is illeszthető. Ráadásul akár egyszerre két hangeszköznek tudja továbbítani a jelet, sztereóban. Jól jöhet akkor is, ha ketten néznénk ugyanazt a filmet.
Küllem
A FiiO BT11 rendkívül apró eszköz, alig nagyobb, mint a vezeték nélküli számítógépes egerek USB-s adóegysége. A telefont nagyjából egy centivel hosszabbítja meg, amit nem kell miatta a nadrágzsebből száműzni. Készülékháza műanyag, kapszulára emlékeztető formával. Mindkét oldalán állapotjelző LED mutatja a Bluetooth kapcsolati állapotot és az éppen aktív kodek verziót. Csatlakoztatására aranyozott USB-C dugó szolgál, a csomag része egy USB A-C átalakító is.
Használat
Elsőre fejtörést okozott, hogy az eszköz semmilyen gombbal, kijelzővel nem rendelkezik. Akkor hogyan párosítsuk vele a fülest? A felhasználói kézikönyvből két percen belül kiderült, hogy vezeték nélküli összekapcsoláshoz FiiO Control alkalmazás szükséges (okostelefonra ingyenesen letölthető).
A saját fejlesztésű mobil szoftverben engedélyeztük a párosító üzemmódot, majd a tesztre használt fejhallgatót is (Edifier WH950NB) is BT keresésre állítottuk. Alig három másodpercen belül létrejött a kapcsolat. Ezt követően, ha bármilyen egyéb forráshoz csatlakoztattuk, a BT11 azonnal párosodott a fejhallgatóval. Ettől kezdve semmit nem kellett tenni vele. A második füles párosítását ugyanezzel a procedúrával sikerült elvégezni. A FiiO Control alkalmazáson belül tetszés szerint ki tudtuk választani, hogy mely kodekek használatát engedélyezzük. Az említett felület jövőbeni szoftverfrissítésekre is szolgál.
Nem használtunk mérőszalagot, de a BT11 PDS antennája valóban az átlagnál nagyobb hatókörrel rendelkezett. A "több mint 50 méter" távolság természetesen nem minden esetben garantált. A tényleges lefedettséget befolyásolja a fogadó fél Bluetooth verziója, továbbá a környezet, beleértve a falak vastagságát és hogy mennyire zsúfolt térben tartózkodunk. Az Edifier fejhallgatóval, lakótérben tartózkodva 10-12 méter volt a maximális hatókör (ami önmagában kifejezetten jó), de konditeremben akár 20 méternél is stabil jelet kaptunk. Talán több is sikerült volna, de az egész helyiség ilyen széles volt. Valamint a zene megállítása/elindítása és hívások kezelése is gondtalanul zajlott.
1. Megjegyzés: a teszteléskor használt firmware még nem támogatta a telefonálást. Az aktuális verzióval, ha hívás érkezik, a BT füles, illetve annak mikrofonja helyett a telefon saját mikrofonját tudjuk használni. A termék GYIK rovatában olvasottak alapján már dolgozik rajta a FiiO, hogy hívásokra, a fülhallgató felől jövő mikrofonjel fogadásra is alkalmas legyen az eszköz. Ahogy fogalmaztak, a jövőbeni frissítésekkel “több új funkció” is bekerül majd a BT11-be.
2. Megjegyzés: a használat első percében minden alkalommal rövid jelszaggatást tapasztaltunk, de utána teljesen abbamaradt, a következő zeneszámoknál már stabil jelet kaptunk. Valószínű, hogy a FiiO már dolgozik ennek fw frissítés útján történő javításáról.
Hangminőség
Az Edifier WH950 LDAC támogatással rendelkező fejhallgató, ezért ideális volt a FiiO BT11 kipróbálására. Több zeneszámot is meghallgattunk egy Dell laptop, majd Samsung okostelefon saját Bluetooth adójának használatával, majd megismételtük a folyamatot a FiiO beillesztése után. A kis eszköz elsősorban a basszusok dinamikáját és erősségét, valamint a térbeli magasfrekvenciás részleteket befolyásolta előnyösen. Tisztább és részletgazdagabb módon szóltak a cintányérok, elektronikus effektusok, ugyanakkor a zenei ütemek határozottabb, feszesebb jelleget kaptak.
Klasszikus hasonlattal élve olyan volt, mintha egy vastag fátyol lehullott volna az Edifier hangszóróiáról. A fejhallgató alapvető hangkaraktere nem torzult, de a felbontása jobb lett. Post Malone - Rockstar c. nótáját hallgatva nőtt a mélyhangok ereje, de közben az énekhang is bátrabban kiemelkedett a virtuális színpadból. Linkin Park új slágerdalaként berobbanó - The Emptiness Machine esetében ugyancsak szebben kirajzolódott Emily Armstrong és Mike Shinoda éneke, továbbá az elektromos gitár és dobjáték is pontosabban, kevésbé elmosott, ugyanakkor határozottabb mélyhangok kíséretében jelent meg.
Végszó
A FiiO BT11 rámutat, hogy hova halad a Bluetooth technológia. Aki a lehető legjobb hangzást szeretné vezeték nélkül (és ehhez alkalmas fülessel rendelkezik), annak egyfajta garanciát nyújt, elvégre garantáltan támogatja a manapság létező legjobb kodekeket. Igen, ha audiofil oldalról nézzük, akkor még mindig jobb hangminőséget kapunk egy prémium IEM és kábel kombinációjától, de a vezeték nélküli kényelemre vágyó átlagembereknek már egy erős kapcsolaton alapuló LDAC/aptX LL is valószínűleg sok zenei örömet okoz, zavaró hiányérzet nélkül.
Az extrém hatókörnek feltétele, hogy ne túlságosan árnyékolt helyen legyünk, ami természetesen nem a termék negatívuma, de célszerű észben tartani. Annak ténye, hogy egyszerre ketten is tudják vezeték nélküli fülessel, ugyanazt a zenét, a vártnál jobb hangminőségben hallgatni, további hab a tortán.