HDMI 2.0

A generációváltás, amire vártunk?

2013. szeptember 6., péntek, 14:55

HDMI HDMI 2.0 HDMI 3.0 UHD felbontás UHD TV 4K

Rég vártuk és most elkészült a HDMI legújabb generációja a 2.0, ami annyira sokat megőrzött a régi változatból, hogy akár az 1.5 verziószámot is viselhetné!

Mi változott?

A legfontosabb, hogy bár már a HDMI 1.4 is támogatta a 4K és UHD felbontásokat, azokat csak 24 illetve 30 kép/s sebességig volt képes továbbítani. Az új szabvány az UHD (3840x2160) felbontást már akár 60 Hz-es frissítéssel is képes kiszolgálni, valamint javult a 21:9 4K támogatás is (4096x2160) bár ennek a pontos frissítési frekvenciáját még nem hozták nyilvánosságra.

HDMI 1.4 kábel

Bővült a továbbítható hangcsatornák száma, 32-re! Ez persze nem azt jelenti, hogy ennyi hangfalat kell vegyünk valami új hangrendszer miatt. Csupán lehetőség, tartalék a jövőben megjelenő fejlesztések számára.

Emelkedett a legmagasabb audio mintavételi frekvencia is 1536 kHz-re. Ma még ennek sem láthatjuk sok közvetlen hasznát, de a jövőben még jól jöhet.

Megjelent az egyszerre két kép közvetítésének lehetősége, amit talán a játékkonzolok fognak kihasználni, hogy normalizálódjon a jelenlegi abszurd állapot, ami  a dual play módokra jellemző. Eddig a két játékos számára külön megjelenített, teljes méretű képet elsősorban a tévégyártók támogatták, a játékkonzolok és szoftvereik nem igazán. Ezért aztán többnyire pocsék felbontású és súlyosan megnyújtott képet láthattak a játékosok, ami nem igazán volt jó hatással a játékélményre.

Akár 4 külön hangsáv is továbbítható egyszerre. Ez 4x7.1-el számolva ki is adja a fentebb emlegetett 32 csatornát. A nagyon nagy kérdés az, hogy egy képernyő előtt ülve, mennyire reális igény egyszerre 4 különböző (pl.: 4 eltérő nyelvű szinkron) hangsáv?

Hivatalosan is támogatott képaránnyá válik a 21:9. Igaz, erre már korábban is voltak megoldások, mégis nagyon pozitív, hogy egy közös szabvány mentén lehet folytatni a fejlesztéseket.

Dinamikus audio szinkronizálás. Erről csak a részletes leírás alapján lehetne érdemben nyilatkozni.

Bővül a CEC parancskészlete, ezzel még kényelmesebbé téve az eszközök egymáson keresztül való vezérlését. Meg kell jegyeznünk, hogy a CEC rendszernek eddig is nagy rajongói voltunk, és biztosak vagyunk benne, hogy a bővítéssel a legtöbb felhasználó csak nyerni fog!

Mi az, ami nem változott?

A csatlakozó és a kábel nem változik, ami nekünk, egyszerű felhasználóknak két dolgot jelent. Egyrészről, lesznek olyan UHD és 4K tévék, amik egyszerű firmware frissítéssel HDMI 2.0 kompatibilissé válhatnak. Ilyenek például a Sony aktuális 4K UHD modelljei.

Másrészről pedig, a jelentősen megnövelt sávszélesség miatt a kábelek minősége az eddigieknél is fontosabb lesz! Ne feledjük, hogy a HDMI tervezésénél fontos szempont volt a működés stabilitása, ezért akár egy gyengébb minőségű kábel is "működhet" egy komoly rendszerben, leplezve saját alkalmatlanságát. Ugyanakkor a közvetített kép- és hangminőség lehet, hogy jelentősen gyengébb lesz a rossz minőségű kábelezés miatt!

HDMI logo

Meddig lesz korszerű az új csatlakozó?

A hangátviteli jellemzők alapján a HDMI 2.0 úgy tűnhet, hogy még sokáig ki fogja állni az idő próbáját, nem válik egyhamar elavulttá. A kép oldalát nézve viszont, csak a múltba révedő, kapkodva véghezvitt ráncfelvarrást látunk.

A csatlakozó és kábel változatlan formában való megőrzése egyszerre öröm és keserűség. Egyrészről örülhetünk, hogy nem kell kidobni drága kábeleinket, hogy a gyártók egyes termékeikben firmware frissítéssel fejleszthetik HDMI 1.4-ről 2.0-ra a készülékeiket.

Másrészről azonban panaszkodhatunk, amiért az új csatlakozó nem lett masszívabb és könnyebben beköthető. Ezen a téren bőven volna mit tanulni az Apple-féle Lightning csatlakozótól! Aki próbált már falra szerelt tévébe kábelt bekötni, annak nem is kell ezt tovább magyarázni!

Hiányzik sajnos az új szabványból a tápellátás lehetősége is. Az egyre népszerűbb apró, közvetlenül a HDMI aljzatba illeszthető eszközök, mint amilyen a Google Chromecast is, jelenleg egy külső USB aljzatról kapnak tápot. Ha a HDMI önmaga képes lenne ezt megoldani, akkor számos új felhasználási terület nyílhatna meg a csatlakozó előtt.

Ha fogadást kellene kötni az új csatlakozó várható élettartamára, azt mondanánk, hogy a HDMI 2.1-re legfeljebb 3 évet kell várnunk, egy fizikai kivitelében is eltérő HDMI 3.0 pedig legkésőbb 5 éven belül meg kell jelenjen. Ám ez az idő már komolyan magában hordozza annak a lehetőségét, hogy egy újabb versenytárs elkezdi kiszorítani a HDMI-t a jelenlegi pozíciójából.

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.