Hegel HD30 DAC és hálózati médialejátszó teszt
2017. február 9., csütörtök, 17:10
Hegel audio hifi DAC médialejátszó USB DAC DA konverter Hegel DAC DAC teszt médialejátszó teszt USB DAC teszt DA konverter teszt
A TEAC UD-503 után nem gondoltuk volna, hogy ilyen hamar újra lesz alkalmunk egy igazi nagyfiút tesztelnünk. A hifiben mindig mindennél van jobb, mindig van feljebb. A Hegel HD30 jelenleg a cég csúcs D/A átalakítója, amibe igyekeztek minden eddigi tudásukat beletenni. Meghallgattuk mit tud.
Előzmények
A Hegel HD30 ugyan nem új készülék, hiszen kb. egy éve hírben beszámoltunk hazai elérhetőségéről, de csak most sikerült egy példányt megkapnunk egy kis tesztelésre. 2015-ben futott le az a projekt a Hegel-nél, melynek során megtervezték a HD30 minden egyes porcikáját a nulláról, hogy valami igazán komolyat hozzanak létre. És az eddigi sajtó visszhangok és mérések alapján ez úgy látszik sikerült is nekik. Ilyen előélet után minket is furdalt a kíváncsiság, hogy tényleg olyan jó a Hegel HD30?
Felhozatal
Ilyen árszintű készülék esetén már nem lepődtünk meg a dupla dobozos csomagoláson, amiből gyorsan ki is hámoztuk a HD30-at. Kézbe véve is sugárzik belőle a norvég minimalizmus. A masszív ház és az időtálló, nem hivalkodó dizájn könnyen illeszthetővé teszi szinte bármilyen környezetbe. Nem bonyolították túl a dolgot: szemből nézve, baloldalon a bemenetválasztó tekerő gomb, jobbra pedig az előerősítő fokozat hangerő állítója található. A kettő között nagyméretű, kék karakteres kijelző, mely távolról is jól látható.
Hátul csoportokba rendezve találjuk az analóg kimeneteket, ill. a digitális bemeneteket, melyek között már Ethernet csatlakozó is szerepel. Ezen kicsit meglepődtünk, hiszen elméletileg a Hegel HD30 egy DAC, de a hálózati képesség révén egyben egy forráskészülékünk is lesz, ami digitális média rendererként fog megjelenni az otthoni hálózatunkon. Ezzel lehetővé válik, hogy DLNA/UPnP képes eszközeinkről zenét küldjünk (streameljünk) a HD30-ra.
Ezzel az egyszerű húzással reagált a Hegel a jelenlegi trendekre, hiszen manapság - a zenei stream-szolgáltatók (Tidal, Spotify, iTunes, Deezer, Google Music, stb.) idejében - már nem szükséges otthon tárolnunk zene gyűjteményünket. Vagy ha mégis, akkor hálózati merevlemezünkről, vagy asztali számítógépünk megosztásából könnyen ráküldhetjük kedvenceinket. Ehhez a gyártó honlapján részletes útmutatókat találunk. Ha nem hálózatról szeretnénk lejátszani, akkor a C-Media chipet használó USB bemenet áll rendelkezésünkre, amihez Mac OSX és Linux esetén nem kell külön driver (ezek a rendszerek már natívan támogatják az USB Audio Class 2 eszközöket 24 bit/192 kHz-ig), Windows használata esetén viszont igen. Kivéve, ha az USB bemenet melletti kis kapcsolót "A" állásba állítjuk, viszont így 24 bit/96 kHz-re limitáljuk a támogatott felbontást. A HD30 ugyan DSD képes, de jelenleg csak Windows és Apple operációs rendszerekhez érhető el DSD meghajtó, Linuxhoz még nem. Ezzel a kiegészítéssel asztali gépünkről natív DSD64 és DSD128 fájlokat is le tudunk majd játszani. A Microchip vezérlőt használó LAN csatlakozón maximum 24 bit/192 kHz-es PCM kódolású jelet tud fogadni, úgy ahogy a többi digitális bemenetén. A RoonReady és MQA támogatás lehetőségét a Hegel jelenleg vizsgálja a HD30 mellett több más terméke esetében is.
Tesztkörnyezet
Sztereó rendszerünk Focal-JMlab Electra és ELAC hangfalakból, Nordost Heimdall 2 hangfalkábelből és Norma Revo IPA-140 erősítőből állt. A Hegel HD30 vagy Nordost Heimdall 2 RCA összekötővel, vagy QED Reference XLR kábellel csatlakozott az erősítőhöz. A digitális bemenetek közül az USB csatlakozáshoz Nordost Heimdall 2 vagy AudioQuest Carbon USB kábelt használtunk. Optikán a tesztek során egy plazma TV-t használtuk alap kábellel filmek, koncertek meghallgatásához, valamint egy Google Chromecast Audio-t optikai-Jack adapterrel. A teszthelyszín helyi hálózatához hagyományos CAT5e kábellel csatlakoztattuk egy switch közbeiktatásával, így létrejöhetett a kapcsolat a Synology NAS-sal, vagy a Roon szervert futtató PC-vel. Mindkét előbbi eszközön a MinimServer futott az UPnP teszteléshez. Az USB kábelek másik végén egyrészt a "zenekockánk" (SolidRun Cubox-i) teljesített szolgálatot, melyre a Roon leírása alapján telepítettük a RoonBridge programcsomagot, másrészt Linuxot (Ubuntu Server, Debian) és optimalizált Windows10 operációs rendszert futtató dedikált HTPC-t vetettünk be. A Cubox-i táplálását iFi iPower tápegységre bíztuk, a Norma mögött pedig egy IsoTek EVO3 Optimum teljesített szolgálatot. A hálózati vezérléshez Androidos telefonon BubbleUPnP alkalmazást, a Roon távirányításához pedig egy iPad mini 4-et használtunk.
Meghallgatás
Első bekapcsoláskor a HD30 villogással jelzi, hogy "bootol" és máris láthatjuk, hogy hangereje 20-as alapértékről indul, míg át nem állítjuk. Ez akkor hasznos, ha közvetlenül végfokra kötjük, így nem érhet bennünket kellemetlen meglepetés a relék kattanásakor. Nulla és 100, ill. 101 értékek között lehet állítani a hangerőt, a 100 és 101 esetén minden digitális hangerő szabályozó áramkört kizárunk a jelútból, a különbség csak annyi, hogy a hangerőszabályozót 101-ig túlhúzva ezen az értéken fog bekapcsolni a DAC. Hálózatra kötve kezes bárányként viselkedett a Hegel és azonnal tudtunk rá zenét küldeni. Melody Gardot - Preacherman c. számának már az első pár ütemből nyilvánvalóvá vált számunkra, hogy egy igazi nagyágyúval van dolgunk. A Hegel és a Norma úgy passzoltak egymáshoz, mint a borsó meg a héja, ahogy Forrest Gump mondaná. Ketten együtt remekeltek, akármivel etettük őket. A szuper alacsony zajszint nem kamu, tényleg nagyon csendes a HD30, amit az előbújó neszeken, plusz információkon és a "sötét" háttéren értünk tetten. Kivételes előadásokban volt részünk a Scottish Chamber Orchestra jóvoltából, akik eljátszották nekünk Mozart fuvolaversenyének egyik izgalmas tételét.
Ha már norvég csúcstechnikát állíthattunk csatasorba, akkor szerintünk méltó dolog volt egy kis hazait is kapnia a 2L Records jóvoltából. Fred Jonny Berg kortárs zeneszerző egyik darabja a Flute Mystery nagyszerű dinamikával és játékossággal jelent meg. A Beynon nővérek fuvola és hárfa játékát nem akartuk félbeszakítani, így a szokásos teszt zenék váltogatása helyett azt vettük észre magunkon, hogy végighallgatjuk őket egytől egyig. A DSD képességet vizsgálva Windows 10 esetében tényleg zökkenőmentes akár a DSD128 felvételek lejátszása is és mi azért tettünk egy próbát Linuxon is, amiről kiderült, hogy annak ellenére, hogy nincs hivatalos driver hozzá, azért DSD64-ig elmerészkedhetünk. DSD128-nál már gyakran akadozott a lejátszás. A Roon rendszerét bevetve sikerült még egy fokkal jobb hangot kihoznunk a fentebb részletezett láncból.
Végszó
A Hegel a HD30 megalkotásával igazán magasra emelte a mércét. Ha tehetnénk, ez a DAC maradna nálunk referenciának, hiszen annyira tetszett nekünk, ahogy átadta azokat az érzéseket, amit a zenészek közölni akarnak velünk a felvételeiken. Tudjuk, hogy az ára miatt nem lesz egy néptermék belőle, de mi nyugodtan merjük ajánlani azoknak, akik kompromisszum nélküli hangzást szeretnének minden téren.